Twaróg domowy

twaróg mleko domowy
Twaróg domowy

Twaróg domowy jest pyszny i bardzo delikatny. Bardzo łatwo się go przygotowuje. Stanowi bazę pod wiele pysznych dań. Wystarczą do niego dodatki, ale uwierz - sam smakuje najpyszniej!

  
1 5 5 5
1970-01-01

60 miut + kilka dni oczekiwania
łatwe
tanie danie
Porcje: ok. 0,5 kg twarogu

Składniki na twaróg domowy

3 litry wiejskiego, tłustego mleka (można również użyć mleka pasteryzowanego, ale nie UHT)

Przygotowanie dania twaróg domowy

Mleko niepasteryzowane przelewam do dużego naczynia i pozostawiam w pokojowej temperaturze na 2 dni w lecie lub na 3 dni w zimie, aby się zsiadło.
Jeśli zaś używam mleka pasteryzowanego dodaję do niego kilka łyżek maślanki lub kwaśnej śmietany, albo jogurtu z żywymi kulturami bakterii. Trzymam je przykryte ściereczką. Gdy już się zsiądzie wstawiam garnek na maluteńki gaz i mleko podgrzewam, do takiej temperatury, aby można było zanurzyć w nim palec i się nie poparzyć. Nie może się zagotować!
Gdy już w garnku zauważę grudki sera wyraźnie oddzielone od płynu - serwatki, gaz wyłączam i całość studzę. A po ostudzeniu odcedzam - do tego wystarczy sitko o drobnych oczkach.
Jeśli twaróg ma być bardziej odciśnięty z płynu, masę twarogową wkładam do lnianej ściereczki, zawijam, wkładam do sita i obciążam (kamieniem lub słoikiem napełnionym wodą) i pozostawiam na kilka godzin do odcieknięcia.
Twaróg można przechowywać kilka dni w lodówce.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.