Śląskie makówki


  
1 5 5 9
2010-12-16
50 minut
bardzo łatwe
Porcje: 6-8
Kuchnia europejska

Śląskie makówki

Śląskie makówki to tradycyjna w tym regionie potrawa wigilijna. Smakowita, aromatyczna, idealnie wieńcząca kolację. Warto sprawdzić!


Składniki na śląskie makówki

1 i 1/2 szklanki maku
szklanka migdałów bez skórki
szklanka orzechów laskowych bez skórki
szklanka orzechów włoskich
szklanka rodzynek
2 łyżki masła
2 łyżki miodu
1/2 szklanki cukru
1 i 1/2 litra mleka
1 pszenna chałka średniej wielkości

do dekoracji:
płatki migdałowe

Przygotowanie dania śląskie makówki

...

  1. Mak sparz wrzątkiem, osączyć i dwukrotnie zmiel.
  2. Orzechy i migdały posiekaj, sparz wrzątkiem rodzynki.
  3. W dużej patelni lekko rozgrzanej smaż przez chwilę ciągle mieszając orzechy i rodzynki z dodatkiem masła i miodu. Dodaj mak, szklankę mleka i jeszcze chwilę podgrzewaj.
  4. Chałkę pokrój w plastry o grubości 1 centymetra. Zagotuj resztę mleka z cukrem.
  5. Dużą misę, najlepiej szklaną, aby widać było warstwy, i układaj na przemian: warstwę namoczonych w słodkim mleku plastrów chałki i warstwę maku z miodem i bakaliami.
  6. Podawaj po wystudzeniu.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Śląskie makówki - komentarze

~emil86
~emil86
22.12.2012 12:00
makówki na wodzie nie są tak dobre
~teresa
~teresa
14.12.2012 16:51
Makówki robić na wodzie wtedy się szybko nie psują, gotować pół godziny, na 25 dkg zmielonego maku daję 35 dkg pokrojonych migdałow i 70 dkg rodzynek / nie dawać orzechów one psują smak/ i jedną mleczną czekoladę, przekładam sucharkami moczonymi w gorącej osłodzonej wodzie;
~joanna
~joanna
8.12.2012 18:11
makowka nie na mleku tylko na wodzie niema roznicy a i lepszy wyglod polecam i niedawac orzechow tylko rodzynki i migdaly a na koniec udekorowac kokosem super to prawdziwa makowka sloska
~Zygmunt
~Zygmunt
9.12.2011 17:22
Makowki to taki deser na wigilijnym stole , a jak się już jest najedzony tymi wszystkimi pysznymi tradycyjnymi maszkietami poczynając od konopiotki , barszczy z uszkami, kapusty z grzybkami , pałaszując ogromnego karpia, popijając kompotym ,na moczka i makowki nie zostaje już wiele miejsca . A jak jo pamiętom to prawie od 100 lot ( przezornie) robili my makowki na wodzie żeby nie skwaśniały, a po nałożeniu sobie porcji , polywało się je mlykiem (wraz z postępem było to, zwykłe mleko, mleko skondensowane (wg mnie najlepsze), czy obecnie dostępne śmietanki , jak kto lubi) . Podstawowy skład nie zmienio się od lat , downiej używało się zwykłe żymły lub plecionki dzisiej mogom to być bagietki ,kajzerki ,chałki czy różne sucharki . Biedne te makówki nie zdążą się nigdy zepsuć nie „przeżywają „ świąt, a liczymy że wytrzymają do sylwestra.
~katzenpfote
~katzenpfote
23.12.2018 16:53
Dokładnie! Wg. mojej teściowej, Ślązaczki z dziada pradziada, tylko na wodzie i bez żadnych olejków i kokosów. Obowiązkowo z miodem (oprócz cukru - kilka łyżek miodu wmieszać do masy PO zdjęciu jej z ognia; inaczej miód opójdzie na marne!) a także polewała ułożone na bułce warstwy maku. Bakalie jakie kto lubi; ja np. nie wyobrażam sobie makówek bez cykaty, czyli smażonej skórki pomarańczowej. Ale kokos to nie jest nasza tradycja! Na talerzu każdy sobie może polać słodką śmietanką (pycha!) Śmietanki sie NIE ubija!
jurekmalgos
jurekmalgos
4.12.2011 17:34
Żeby dłużej mogły stać makówki można użyć w miejsce mleka zwykłą wodę.Gwarantuję że wytrzymają dużo dłużej / nie skisną / a na smaku wiele nie stracą.Zresztą nie wiem co jest w stanie zepsuć smaku makówek !!!!!!!!!!!!
ditta
ditta
2.05.2011 17:43
A ja makówki robię jeszcze inaczej i bardziej mi smakują. 0tóż kupuję sucharki dietetyczne i łamię je w niewielkie kawałki potem zalewam masą makową z bakaliami i mieszam. Układam w misce i dekoruję na wierzchu orzechami i płatkami kokosowymi.
ganka
ganka
19.12.2010 10:50
Tak szczerze mowiac na slasku zamiast chalki stosuje sie zwykla bulke kanapkowa. Mase makowa gotuje sie na mleku i musi byc dosc rzadka. NATOMIAST BULEK SIE NIE NAMACZA. Uklada sie tylko na przemian cienkie plasterki suchej bulki, ktore zalewa sie masa makowa i znowu bulki i masa makowa itp. Bulki daje sie suche, bo wlasnie do nich wsiaknie mleko z masy makowej - i przez to beda wilgotne. Absolutnie nie trzeba ich wczesniej namaczac.
Mijaa
Mijaa
19.12.2010 09:29
Poznałam makówkę dopiero w czasie studiów na Śląsku, ale od tej pory nie wyobrażam sobie wigilii bez makówki:) Dobrym sposobem na przedłużenie jej trwałości jest wykonanie wersji dorosłej ;) - do mleka dolewa się alkohol - np: pół szklanki rumu. I ja nie nasączam chałki mlekiem z cukrem, słodycz maku z miodem i bakaliami jest stanowczo wystarczająco - słodszej wersji nie dalibyśmy rady zjeść. Jeśli nie ma czasu, można dodać gotowy mak puszkowany i jedynie podrasować go np.: większą ilością bakalii. Wówczas danie jest naprawdę ekspresowe!