» Przepisy » Sosy i dipy » Pasty i dipy do pieczywa » Ser topiony z kminkiem

Ser topiony z kminkiem


1 5 5 8
2004-05-08
kilka dni
średniołatwe
Porcje: 8-12
Kuchnia europejska

Ser topiony z kminkiem

Proces wyrobu jest trochę mało przyjemny, ale efekt zdecydowanie go wynagradza!


Składniki na ser topiony z kminkiem

pół kilograma średnio tłustego twarogu

2 łyżki masła

2 żółtka

0,2 szklanki mleka tłustego (co najmniej 2%)

łyżeczka soli

łyżeczka kminku

pół łyżeczki czarnego, świeżo zmielonego pieprzu

Przygotowanie dania ser topiony z kminkiem

...

Twaróg odciskam mocno, kruszę na drobne kawałki, solę, umieszczam na dużym talerzu, przykrywam czymś dużym i... odstawiam na 3-4 dni w temperaturze pokojowej.

Ten czas to czas niespokojny, bo twaróg po jakimś czasie zacznie nieznośnie pachnieć - ale trzeba to przetrzymać.

Po dwóch dniach trzeba zacząć twaróg sprawdzać co jakiś czas - kiedy stanie się "ciągliwy", czyli innymi słowy "zgliwiały", znak to, że już koniec męki zapachowej.

Zgliwiały twaróg przekładam do rondla, dodaję masło i mleko i cały czas mieszając smażę na średnim ogniu, aż się stopi i masa stanie się jednolita. Dodaję wtedy sól, pieprz i kminek i smażę dalej mieszając, aż masa stanie się gęsta i bardzo ciągliwa. Rondel zdejmuję z ognia, dodaję dwa surowe żółtka, mieszam energicznie.
Masę przekładam do miski.
Podaję na gorąco lub na zimno.

Dodatkowe informacje
Ser można wzbogacić o nowe nuty smakowe - dodając podczas smażenia dużą szczyptę papryki w proszku, odrobinkę imbiru lub gałki muszkatołowej.
W momencie dodawania żółtek można też dorzucić posiekane zioła: pietruszkę, szczypiorek lub koperek.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Ser topiony z kminkiem - komentarze

janie
janie
1.11.2004 08:35
Bardzo, bardzo mi się udał serek. Nie było grudek, bo od razu zaopatrzyłam sie w gładki, śmietankowy. Ale i tak mi zawsze smakuje, nawet z grudkami. Dzieki za przepis, nie musze już teraz błądzić, ani robić niczego na oko.
kokix
kokix
14.10.2003 09:38
Rzeczywiście udaje się tylko wtedy, gdy ser jest robiony z zsiadłego mleka, a więc w praktyce - twaróg "od baby". Ser powiniem być dość dobrze odciśnięty, ale też nie na wiór. Można nie używać mleka i żółtek, wtedy należy dać więcej masła (2,5 razy więcej) - jest wtedy bardziej "aksamitny" w smaku. Jest też sposób na drobne grudki, jeżeli się robią i kogoś draznią: należy wtedy dobrze już rozgotowaną masę, przed dodaniem kminku, czy też koperku, przefasować do drugiego garnka przez gęste sito. Ale uwaga - trzeba to robić tak, aby dno dopasowanego wielkością do garnka sita było lekko zanurzone w gorącej, przetartej już masie (najlepiej jak garnek stoi w dalszym ciągu na małym ogniu). Co jakiś czas unieść sito i łyżką od spodu zgarniać przetartą masę łyżą do garnka. Przecieranie na zimno kończy się natychmiastowym zalepieniem sita. Jest to zabieg wymagający wprawy, ale efekt jest murowany. Uwaga: trzeba mieć przygotowany zlew albo duże naczynie wypełnione ciepłą wodą i natychmiast po zakończeniu przecierania włożyć tam sito (także inne używane w procesie smażenia kuchenne akcesoria). Po zakończeniu robienia sera natychmiast sito umyć. Jeżeli bowiem pozwolimy aby obklejone sito wystygło i wyschło, to tak samo, jak byśmy od razu je wyrzucili.
Kundzia
Kundzia
24.09.2003 08:10
W moim domu ten ser robi się przynajmniej raz w tygodniu. Jest to ulubione moje kolacyjne jedzonko. Jeżeli chodzi o grudki w serze to jedynie wina sera. Najlepszy ser do smażenia to ser kupiony na placu od "baby"
Grześ
Grześ
23.09.2003 20:32
Ryzyko występowania grudek wynosi w moim przypadku ok.10%. W moich stronach rodzinnych taki ser je się też bez smażenia. Wymaga to jednak przyzwyczajenia lub bycia fanem "śmierdzących" serów. Smażony jest też wspaniały do ziemniaków w mundurkach.Sam uwielbiam obie wersje i polecam!
katarzynka
katarzynka
14.09.2003 12:13
totalna porażka! chyba to wina sera, bo mimo, że trzymałam go ponad tydzień, dalej tworzyły się grudki. szkoda, ale spróbuję jeszcze raz.
~Fix
~Fix
16.09.2018 20:16
Jeśli masz termomix to uda się każdy ser topiony gdyż ustawia się temp. Czas i obroty wkładasz wszystkie składniki wraz z sodą i 15 min w temp 50 robót miesza na obrotach 2 i gotowe żadnych grudek nie ma
kucharkalitewska
kucharkalitewska
14.04.2003 19:52
Niektórzy dodają wędzonego boczku (kostki).
Alkaa
Alkaa
2.01.2003 14:51
Bardzo pyszniutki jest taki ser. Ma nieporównywalny z niczym smak i zapach. Jednak nieczęsto gości na moim stole :-( Najczęściej zamiast cierpliwie czekać na zgliwienie sera wsypuję do niego pół łyżeczki sody oczyszczonej i po jakiejś godzinie już go smażę. Smak, z racji zmiany technologii, nieco inny, ale i tak zjadamy w jeden wieczór :-)