» Przepisy » Znane i lubiane sprawdzone przepisy » Potrawy tradycyjne » Przypkowska zupa cebulowa

Przypkowska zupa cebulowa


  
1 5 5 6
2011-03-16
2-3 h
łatwe
Porcje: 4
Kuchnia europejska
Przypkowska zupa cebulowa

Jest to zupa-legenda; rdzennie polska, odmienna od wszystkich innych cebulowych, o bardzo złożonym smaku, który się długo pamięta. Aromatyczna, pachnąca goździkami i imbirem, mocna, ostra i esencjonalna. Brązowa, w kolorze karmelu. Podawana w bulionówkach, jest świetnym entree do uroczystego obiadu, zaostrzającym apetyt, rozbudzającym zmysł smaku.
To zupa dla koneserów
Zawdzięczamy ten przepis Tadeuszowi Przypkowskiemu (1905-1977) herbu Radwan, z Jędrzejowa na Kielecczyźnie, który był historykiem sztuki, wielbicielem zegarów i …. kuchni. Autor przepisu nazywał ją „cebulową na chlebie Kopernika”, nawiązując do faktu, że polski astronom, oprócz swoich zainteresowań astronomicznych, zasłynął jako autor receptury chleba razowego (dodawanego do tej zupy). U Przypkowskich, podczas bardzo uroczystych obiadów zamiast paluszków, do tej zupy podawano wykrojone z ciasta i upieczone herby gości.


Składniki na przypkowska zupa cebulowa

4 duże cebule
4 małe kromki razowego chleba
3 łyżki masła
2 l rosołu
gałka muszkatołowa, imbir mielony, zmielone goździki, kminek, pieprz, sól

Przygotowanie dania przypkowska zupa cebulowa

...

Pokrojoną w półplasterki cebulę przysmaża się na dwóch łyżkach masła na złoty kolor.
Kromki razowego chleba kroi się w kostkę i obsmaża na łyżce masła, tak aby powstały chrupiące grzanki.
Łączy się grzanki z cebulą i wrzuca do gotującego się na malutkim ogniu rosołu. Gotuje się, aż wszystkie składniki będą tak miękkie, że właściwie rozpadną się, co najmniej półtorej godziny. Na koniec przeciera się zupę przez sito i przyprawia gałką muszkatołową, imbirem, szczyptą zmielonych goździków, szczyptą kminku, pieprzem i solą.

Podaje się z kminkowymi paluszkami.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Przypkowska zupa cebulowa - komentarze

AnnaMarlena
AnnaMarlena
5.08.2014 15:33
Pięknie wygląda i na pewno jest bardzo pyszna
AnnaMarlena
AnnaMarlena
5.08.2014 15:32
Pięknie wygląda i na pewno jest bardzo pyszna
hanialk
hanialk
21.07.2014 14:27
idealena cebulowa
kuba5
kuba5
12.11.2012 19:06
Nie ma znaczenia czy chleb jest żytni czy pszenny, ma być razowy. Co do przypraw to trzeba powoli dosmaczać i próbować, bo faktycznie trudno te ilości przecyzyjnie podać w przepisie, chociaż co do goździków jest wskazówka "szczypta".
Meikyo
Meikyo
11.11.2012 17:29
Bardzo ciekawam, wejdzie w jadlospis:up::up: Tylko jedno pytanie co do chleba - żytni czy pszenny? No i nie znając pierwowzoru trudno trafić z przyprawami, mi wyszło zbyt "goździkowe" czy jakiś smak powinien dominować?
kuba5
kuba5
13.03.2012 20:08
Wreszcie spotkałam zupę cebulową, którą gotuję od kiedy tylko natknęłam się na nią w książeczce "Łyżka za cholewą a widelec na stole" autorstwa Mai Berezowskiej (rysunki), Stefanii i Tadeusza Przypkowskich i Magdaleny Samozwaniec-Wydawnictwo Literackie, rok wydania 1977. Jest to zupa , ktorej nie dorównują przeróżne wynalazki z zapiekanymi na wierzchu grzankami z serem, rosoły z pływającą w nich rozgotowaną cebulą- brrr. Zupa pyszna, zdrowa i z jakimi tradycjami!. Jestem bardzo zadowolona, że jeszcze ktoś oprócz mnie się na niej poznał i gotuje (nie licząc ludzi, których ja nią karmię). Widzę, że korzystałaś Jotko z tego samego źródła,chociaż może sie mylę bo u mnie nie ma wzmianki o Koperniku.