Przekrojona wygląda jak słońce

Grzegorz, Mniammniam.pl Grzegorz, Mniammniam.pl | 2003-09-01 |       opinia 7   like 4

Smak ma wybitnie charakterny - kwaśny i orzeźwiający.
Mnóstwo w niej dobroci - zarówno z wierzchu jak i wewnątrz.

Zdrowa jest przeokropnie - bogactwo jej główne to witamina C oraz wapń, potas, żelazo i magnez.
Tania prawie jak barszcz i dostępna przez cały rok.
Cytryna.

Niezastąpiona w kuchni - zwłaszcza zimą i wczesną wiosną. Im jej więcej na talerzach i w szklankach, tym mniejsze prawdopodobieństwo, ze trzeba będzie stawić swojego czoła grypowej gorączce.

A jak już taka gorączka dopadnie, to ja polecam jako najlepsze lekarstwo na nią świeżo wyciśnięty sok z cytryn - w dużych ilościach (2-3 cytryny) kilka razy dziennie. Nie dość, że to dawka uderzeniowa, to jeszcze mocno pobudzająca i orzeźwiająca - stosuję ten sposób z powodzeniem od lat i Wam tez polecam.

Na dni wczesno wiosenne polecam dietę dziesięciodniową mocno cytrynową
Doskonale oczyszcza organizm, dostarcza mnóstwa witamin, energii, zwiększa odporność i podobno pomaga w odchudzaniu....

10 dni z sokiem cytrynowym
Smakować czysty, niczym nie doprawiony sok z cytryny. To zasad diety, opracowanej podobno przez tybetańskich lekarzy. Dieta trwa 10 kolejnych dni i w tym czasie wypija się sok z 30 cytryn:
dzień 1 i 10 - z 1 cytryny
dzień 2 i 9 - z 2 cytry
dzień 3 i 8 - z 3 cytryn
dzień 4 i 7 - z 4 cytryn
dzień 5 i 6 - z 5 cytryn
Sok powinien być wyciśnięty bezpośrednio przed wypiciem, a pijemy pół godziny przed posiłkiem lub godzinę po posiłku - ja polecam picie co dzień rano na czczo zamiast kawy - ma podobne działanie orzeźwiające, a ile w nim więcej zdrowia!!!


Ale to w końcu artykuł o gotowaniu a nie o leczeniu i tym bardziej odchudzaniu! Ja sobie nie wyobrażam kuchni bez cytryny - dzięki niej mnóstwo potraw nabiera charakteru, zdecydowanej nuty smakowej.

Sok z cytryny jest konieczny w każdej sałatce - nada kompozycji wyrazistości, zapobiegnie ciemnieniu owoców oraz powoduje uśmiech na buziach.


Mięso - przyprawione sokiem z cytryny i posypane kilkoma wiórkami skórki cytrynowej nabierze sznytu wielkiego a i piękności niemniejszej.

Ryby - one to po prostu kochają sok z cytryny - dzięki niemu są delikatniejsze, bardziej soczyste i mniej rybie (zwłaszcza jeśli były wcześniej mrożone, lub nie są dopiero co z wody wyciągnięte).

Warto pamiętać
Skórka cytryn z natury swej jest matowa. Zaś w sklepach najczęściej jest błyszcząca - swoją naturę zmienioną zawdzięcza pryskaniu woskiem owocowym, który ma zapobiec rozwijaniu się takich tam niezbyt potrzebnych drobiażdżków niesmacznych, co je gołym okiem niezbyt widać. Aby wosk ten usunąć, należy cytryny wyszorować twardą szczoteczką pod strumieniem wrzącej prawie wody (uważajcie, by nie poparzyć paluszków!).
Jeśli chcecie użyć skórki, koniecznie jeszcze wymoczcie cytrynę przez kilka minut we wrzącej wodzie - wtedy będzie pewność całkowita, że nic niedobrego na skórce nie zostanie.


Żółte czy zielone oto jest pytanie
Żółte to cytryny, zielone to limonki. Różnie je przede wszystkim cena - zielone są kilkanaście razy droższe od żółtych. Zielone mają tez bardziej "soczysty" i orzeźwiający smak, oraz zdecydowanie się prześlicznie prezentują na talerzach. Doskonale sprawdzając się jako dekoracja wszelkich drinków. Ale są potwornie drogie - myślę, że można raz na jakiś czas zaszaleć i wykosztować się na limonkę, ale nie należy przesadzać.
Żółty też jest modny!

Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.