» Przepisy » Przepisy według głównych składników » Śliwki » Powidła śliwkowe - BEZ mieszania! - najlepszy sprawdzony przepis

Powidła śliwkowe - BEZ mieszania! - najlepszy sprawdzony przepis


  
1 5 5 3
2018-09-04
12 godzin oczekiwania + 5 godzin gotowania
łatwe
Porcje: 7 słoików 250 ml
Kuchnia europejska
Powidła śliwkowe - BEZ mieszania! - najlepszy sprawdzony przepis

Są pyszne i SAME SIĘ ROBIĄ :) Jeśli nie robiłaś nigdy w życiu powideł, przepis jest dla Ciebie :) Jeśli robiłaś je i pracowicie mieszałaś, to ten przepis jest również dla Ciebie :)

Tych powideł śliwkowych się nie miesza podczas gotowania. Co ważniejsze - ich mieszanie jest wręcz zabronione :) NIE mieszane powidła śliwkowe podczas gotowania się nie przypalą. Raz zamieszane - będą juz wymagać mieszania i mogą się przypalić.
A więc jeszcze raz - NIE mieszamy tych powideł śliwkowych podczas gotowania :)
Są gęste i aromatyczne, pyszne w zimne dni - na bułeczce, ale również jako dodatek do naleśników i wypieków.

Ich jakość oczywiście zależy od śliwek - szukaj więc prawdziwych węgierek - jak najbardziej dojrzałych. Te lekko pomarszczone są najlepsze, bo zawierają najwięcej cukru. Możesz powiedzieć - prawdziwe powidła są bez cukru i bez żadnych dodatków. Te są też prawdziwe :) Z małym dodatkiem cukru, by ich nie trzeba było mieszać :) Ja zawsze dodaję kilka goździków do powideł śliwkowych - bo mi po prostu z nim powidła bardzo smakują. Robię często też wersje z wanilią, anyżem i kardamonem. Na prezenty przygotowuję słoiczki z dodatkiem alkoholu - najczęście brandy lub rumu.

Pyszną są powidła śliwkowe z dodatkiem płatków migdałowych, które dodają im aromatu, ale także zmieniają fakturę.
Podsumowując: jeśli masz ochotę w domu zrobić powidła śliwkowe, nie chcesz stać godzinami przy kuchni i mieszać, w obawie przed tym, że się przypalą, zrób powidła śliwkowe według tego przepisu. I niech Cię reką broni przed ich zamieszaniem podczas gotowania :)

Aha, jeszcze ważna informacja dla tych osób, które będę robić powidła po raz pierwszy - śliwki podczas gotowania silnie zmniejszają swoją objętość. Z 5 kg śliwek otrzymamy około 7 słoików powideł o pojemności 250 ml. Raczej więc nie ma sensu jednorazowo gototować mniej niż właśnie te 5 kilogramów śliwek :)

I jeszcze jedna ważna informacja - powidła udadzą się w każdym garnku, ale najlepiej je gotować w garnku o możliwie grubym dnie - np. żeliwnym. Ale jak nie zamieszasz, to nie przypalą się w zwykłym garnku, który na codzień służy do gotowania zupy :)


Składniki na powidła śliwkowe - bez mieszania! - najlepszy sprawdzony przepis

5 kg mocno dojrzałych śliwek węgierek (możesz użyć również innych śliwek, ważne, by było słodkie i jak najbardziej dojrzałe)
50 dag cukru
4 łyżki winnego octu 5%

opcjonalne dodatki (możesz dodać wszystki lub wybrane):
5 goździków
2 laski wanilii
3 ziarna anyżu
5-7 ziaren kardamonu
1 szklanka aromatycznego alkoholu (rum, brandy, winiak, whiskey, etc.)
20 dag płatków migdałowych

Przygotowanie dania powidła śliwkowe - bez mieszania! - najlepszy

... sprawdzony przepis

  1. Umyte i osuszone śliwki przekrój na pół, usuń pestki.
  2. Śliwki układaj warstwami w szerokim garnku, przesypując je warstwami cukru, tak by ostatnią wartswą był cukier.
  3. Śliwki z cukrem polej octem.
  4. Garnek ze śliwkami pozostw na 12-16 godzin w temperaturze pokojowej.
  5. Po tym czasie postaw garnek na małym ogniu i powoli doprowadź do wrzenia (zajmie to około 35-30 minut). Od momentu zagotowania (a właściwie "zapyrkani") trzymaj garnek na ogniu przez 5-6 godzin.
  6. Pamiętaj, by podczas gotowanie powideł pod żadnym pozorem NIE mieszać :)
  7. Jeśli po tym czasie w powidłach będzie jeszcze sporo soku, odlej go do naczynia (będzie z czego zrobić pyszny kompot).
  8. Ugotowane powidła wymieszaj - ale dopiero teraz.
  9. Przekładaj do wyparzonych słoików, zamykaj od razu i stawiaj do góry dnem - to opcja dla osób, które mają chłodne pomieszczenie do przechowywania przetworów.


Pasteryzowanie
Jeśli zaś będziesz przechowywać powidła w temperaturze pokojowej, na wszelki wypadek zapasteryzuj je przez 10-15 minut - zamknięte, gorące jeszcze słoiki (typu "twist" i "weck") wstaw do garnka wyłożonego ściereczką, zalej gorącą (prawie wrzącą) wodą, tak, by sięgałą 2-3 cm poniżej pokrywki, doprowadź do wrzenia i gotuj na średnim ogniu 10-15 minut. Zakrętki powinny stać się wypukłe. Wyjmij, DOKRĘĆ MOCNO ZAKRĘTKI i postaw do góry dnem na blacie wyłożonym ściereczką, przykryj ściereczką. Pozostaw do całkowitego wystygnięcia. Jak będą już w temperaturze pokojowej, sprawdź, czy wszystkie są hermetycznie zamknięte (czy nie ma śladów wycieków).

Słoiki typu "twist" możesz też zapasteryzować w piekarniku. Rozgrzej piekarnik do temperatury 130 stopni. Gorące słoiki ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Wstaw do gorącego piekarnika i trzymaj je w nim przez godzinę. Po tym czasie je wyjmij, odwróć do góry dnem i postaw na ściereczce. Pozostaw do całkowitego wystygnięcia, czyli najlepiej do następnego dnia. Podobnie jak w przypadku pasteryzacji w wodzie, sprawdź przed przeniesieniem do spiżarki, czy wszystkie są dokładnie zamknięte.

Powidła śliwkowe - BEZ mieszania! - najlepszy sprawdzony przepis

 - etap 1

Jeśli chcesz przygotować powidła z dodatkami:
  • goździki, wanilię, anyż i kardamon dodaj do śliwek na samym początku - kiedy układasz je z cukrem w garnku,
  • alkohol i/lub płatki migdało dodaj do ugotowanych powideł, wymieszaj i od razu przekładaj do słoików.


Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Powidła śliwkowe - BEZ mieszania! - najlepszy sprawdzony przepis - komentarze

~Krystyna
~Krystyna
23.09.2022 15:57
borę się tej minimalnej pracy.Takie przepisy lubię
Grzegorz, MniamMniam.pl
Grzegorz, MniamMniam.pl
8.09.2020 09:01
Hej Irena :) Tak, może to być ocet winny.
~Paula
~Paula
15.09.2018 16:20
Właśnie zajadam naleśniki z powidłami sliwkowymi Twojego przepisu. Uwielbiam!