Pizza - mało jest takich, co jej nie lubią

Grzegorz, Mniammniam.pl Grzegorz, Mniammniam.pl | 2003-08-29 |    ranking ranking ranking ranking ranking    opinia 17   like 61

Cały świat oszalał na jej punkcie. Podobno w domu trudno jest zrobić dobrą pizzę - znawcy twierdzą, ze do jej wykonania potrzebna jest specjalna mąka, specjalny piec i kilka innych, niedostępnych zwykłemu śmiertelnikowi rzeczy, włącznie z tajemnym przepisem. Nic bardziej błędnego

Zapraszam na wspaniałą pizzę w kilku odmianach, którą bez trudu i w krótkim czasie przygotujecie we własnej kuchni.


Pizza może być z przeróżnym nadzieniem - jedno z przedniejszych to... grzyby mun i ser rokpol!


A oto kilka patentów, które gwarantuje sukces w dziedzinie smakowitego ciasta do pizzy.

Moja podstawowa propozycja ciasta to 5 składników: mąką, drożdże, oliwa, sól i woda

Mąka
Należy przesiać ja przez sitko przed wyrabianiem ciasta - zabieg ten już teraz nie służy pozbyciu się nieczystości (mnie się przynajmniej nie zdarzyło znaleźć nic w mące od wielu lat), ale powoduje jej "spulchnienie", poprzez dodanie do niej powietrza. Przesiana mąka jest też łatwiejsza "w obróbce".

Pieczona papryka ma niezwykle mocny aromat... paprykowy.


Drożdże
Polecam używanie drożdży "instant" - zwykle torebka przeznaczona jest na pół kilograma mąki - są bardzo łatwe w użyciu i zawsze w zasadzie zapewniają efekt.
Jeśli drożdże zwykłe - trzeba przyjąć proporcję: 1 dag drożdży na 10 dag mąki. Takie drożdże przed dodaniem do maki należy przygotować: rozetrzeć je z łyżeczką cukru, łyżką maki i kilkoma łyżkami ciepłej wody - mieszanina powinna być konsystencji gęstej śmietany. Rozrobione drożdże odstawiam w ciepłe miejsce na 10-15 minut - jeśli po tym czasie podwoją swoją objętość, znak iż są gotowe do dalszej obróbki.


Oliwa
Im lepsza, tym lepsze ciasto. Można ją tez zastąpić dobrym olejem - np. słonecznikowym lub sojowym.

Sól
Ma być słona. Doprawdy nie ma żadnych różnic pomiędzy solami - to nieprawda, że sól np. morska smakuje inaczej niż zwykła sól kuchenna - sól jest po prostu słona!

Woda
Powinna być letnia i... smaczna. Zbyt zimna nie sprzyja drożdżom, zbyt gorąca tym bardziej. I już!

Nadzienie
Tu jest pełna dowolność. A żeby nadzienie zbytnio nie rozmiękczyło ciasta podczas pieczenia, należy je przed jego położeniem, posmarować oliwą.

Ser na nadzieniu
Proponuję dodawać na 2-3 minuty przed końcem pieczenia - wtedy jest rozkosznie ciągnący, a nie spieczony.

Sos pomidorowy
Precz z keczupem!

Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.