» Przepisy » Przepisy na Wielkanoc » Pasztety na Wielkanoc » Pasztet z ciecierzycy z żurawiną i migdałami

Pasztet z ciecierzycy z żurawiną i migdałami


  
1 5 4 5
2016-02-16
12 godz. moczenie + 1,5 godz.
bardzo łatwe
Porcje: na keksówkę o długości ok. 15 cm
Kuchnia europejska
Pasztet z ciecierzycy z żurawiną i migdałami

Od dawna już nikogo nie dziwią pasztety warzywne. Robi się je z kasz, fasoli, grochu, warzyw korzeniowych. Ale chyba mój najulubieńszy to ten z ciecierzycy. Pewnie dlatego, że kocham ten groch przeogromnie i często go używam w kuchni do zup, dań głównych, sałatek, hummusu, a nawet jako przegryzka (zapieczony w miodzie i ostrych przyprawach, mniam).

Pasztet z ciecierzycy to gwarancja sukcesu na polu pasztetów warzywnych ;) Można się bawić dodatkami. Raz dodać grzyby, innym razem zrobić na wschodnią modłę z mocnymi przyprawami, można dodać kaszy jaglanej... I tak mogłabym wymieniać w nieskończoność pewnie :)

Przechodząc do meritum, czyli pasztetu, który będzie dzisiaj u Ciebie w kuchni albo już wkrótce ;) W niczym go nie odróżnisz od pasztetu mięsnego, bo ciecierzyca ma tak bogatą strukturę, że udanie może naśladować mięso. Do tego dodatki w postaci słodko-cierpkiej żurawiny, która będzie świetnie odcinać się od masy pasztetowej. Całość uzupełnią chrupiące migdały.

Efekt: ekskluzywny w smaku pasztet, który robi się łatwo i prosto. Lekki, nietłusty i przepyszny. Można go jeść z chrzanem, żurawinami. Na chlebie, na grzance albo po prostu wkładając do paszczy, kiedy najdzie Cię ochota na małe "conieco" :D


Składniki na pasztet z ciecierzycy z żurawiną i migdałami

250g ugotowanej ciecierzycy (ok. 125 dag suchej)
4 łyżki otrębów owsianych
1/2 szklanki żurawiny
1/3 szklanki posiekanych migdałów (słupki)
1 marchewka
1 mała cukinia
1 jajko
1/2 szklanki wody
1/2 łyżeczki soli
1 ząbek czosnku
2 łyżki bułki tartej
1/2 łyżeczki pieprzu

Przygotowanie dania pasztet z ciecierzycy z żurawiną i migdałami

...

  1. Ciecierzycę namocz na noc w zimnej wodzie (co najmniej 12 godzin). Odlej wodę, w której moczyła się ciecierzyca, zalej świeżą, lekko osól i gotuj na małym ogniu ok. 1,5 godziny. Odcedź i wystudź.
  2. Marchewkę obierz i zetrzyj na grubych oczkach tarki. Cukini nie musisz obierać, również zetrzyj na grubych oczkach tarki i połóż na sicie.
  3. Ciecierzycę wrzuć do blendera i zmiksuj na niecałkiem gładką masę.
  4. Do zmiksowanej masy dodaj otręby, startą marchewkę i cukinię, jajko, wodę, starty ząbek czosnku, bułkę tartą, sól i pieprz. Zblenduj wszystko kilka razy, ale nie na całkiem gładką masę.
  5. Na końcu dodaj żurawiny i migdały, wymieszaj.
  6. Przygotuj małą keksówkę (ok. 14,6x7,6 cm), lekko ją natłuść oliwą i posyp bułką tartą. Masę przełóż do formy i wygładź.
  7. Pasztet wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni Celsjusza i piecz ok. 50 min.
  8. Wystudź w formie, przełóż na talerz i schłodź w lodówce.


Pasztet z ciecierzycy z żurawiną i migdałami  - etap 1

Doskonały pasztet wegetariański, który posmakuje każdemu :)



Zdjęcia do przepisu wykonała Patrycja Poterała - fotograf, wizażystka, charakteryzatorka i wielbicielka kuchni wegetariańskiej.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Pasztet z ciecierzycy z żurawiną i migdałami - komentarze

elaf58
elaf58
9.03.2016 09:33
Mój pasztet też nie wyszedł z formy ( a raczej wyszła połowa a dolna warstwa została :( ). Myślę, że trzeba dopisać w przepisie, żeby jednak odcisnąć cukinię , bo to chyba jest przyczyna niepowodzenia. Jak odpocznę to pewnie zrobię ponownie , bo mam zapas ugotowanej i zamrożonej ciecierzycy ;)
~Ania
~Ania
24.02.2016 06:48
U mnie pasztet ma super zwartą konsystencje, lekko słodkawy smak. Bardzo dobry i inny niż wszystkie które do tej pory robiłam. Dałam koleżance w pracy do spóbowania (czekam na opinię).
~Edyta
~Edyta
21.02.2016 10:22
Marchewka w smaku zdecydowanie dominuje. Pasztetu nie da się wyjąć z formy, a jeść można go wyłącznie łyżeczką, bo się strasznie rozwala. Jeden z gorszych warzywnych pasztetow, jakie jedliśmy z mężem. Aczkolwiek podczas pieczenia zapach w kuchni był oblednie cudny.
~Edyta
~Edyta
18.02.2016 13:05
Witam, Pasztet wyszedl wilgotny i niezbyt zwarty. Smak cukinii jest bardzo mocno wyczuwalny- nie wiem co moglam zrobic zle? Pozdrawiam serdecznie.
Kasia, MniamMniam.pl
Kasia, MniamMniam.pl
22.02.2016 10:03
Edyto może cukinia miała za dużo soku, czasem trzeba ją dobrze odcisnąć, żeby konsystencja pasztetu była bardziej zwarta. Pozdrawiam :)