» Przepisy » Przepisy według głównych składników » Kapusta » Paszteciki z kapustą i grzybami (kapuśniaczki)

Paszteciki z kapustą i grzybami (kapuśniaczki)


1 5 5
2016-12-12
3 godziny
łatwe
Porcje: na 60 pasztecików
Kuchnia europejska
Paszteciki z kapustą i grzybami (kapuśniaczki)

Ja to widzę tak - jest barszczyk to muszą być paszteciki z kapustą i grzybami. Albo inaczej, jak już masz fajny przepis na paszteciki z kapustą i grzybami to zaczynasz też myśleć o barszczyku :D Ale oczywiście te paszteciki z kapustą i grzybami pasują do grzanego wina i w środku lata można je zjeść do sałatki pomidorowej, bo czemu nie ;)

W każdym razie zimą czy latem paszteciki z kapustą i grzybami świetnie dopasują się do wszelkich imprez, obiadów, przekąsek, no i oczywiście można je zrobić na Wigilię lub Nowy Rok, kiedy chce się coś ciepłego. Wtedy paszteciki z kapustą i grzybami będą pasować świetnie.

Pyszne drożdżowe ciasto i pachnące grzybami kapuściane nadzienie - to właśnie charakterystyka paszteciki z kapustą i grzybami. Są pyszne na ciepło i na zimno. Jedzone solo i jako dodatek do innych dań. Nie więc co zwlekać! Chwytaj po przepis na paszteciki z kapustą i grzybami i do dzieła :)


Składniki na paszteciki z kapustą i grzybami (kapuśniaczki)

ciasto:
350 g mąki pszennej
35 g świeżych drożdży
1 łyżka cukru
250 ml ciepłego mleka
3/4 łyżeczki soli
3 żółtka
100 g miękkiego masła
żółtko + 1 łyżka mleka

nadzienie:
1/2 kg kiszonej kapusty
2 liście laurowe
3 kulki ziela angielskiego
30 g suszonych grzybów
1 cebula
1 łyżka oleju
sól, pieprz

Przygotowanie dania paszteciki z kapustą i grzybami (kapuśniaczki)

...

  1. Lekko podgrzej mleko, aby miało temperaturę ciała.
  2. W miseczce rozetrzyj drożdże z cukrem. Dodaj ciepłe mleko oraz 2 czubate łyżki mąki. Wymieszaj i przykryj ściereczką. Odstaw na około 10 - 15 minut, aż rozczyn wyrośnie.
  3. Mąkę przesiej do dużej miski i wymieszaj z solą. Przelej rozczyn do mąki i wymieszaj drewnianą łyżką. Nadal mieszając dodawaj żółtka. Ciasto wyrabiaj przez 5 minut (ręką lub hakiem miksera do ciasta drożdżowego) aż będzie gładkie.
  4. Następnie stopniowo dodawaj porcjami miękkie masło aż każda porcja wchłonie się w ciasto. Wyrabiaj przez około 10 minut, do czasu aż ciasto będzie gładkie i elastyczne i nie będzie się kleiło do rąk. Ciasto włóż do lekko przetartej oliwą miski, przykryj ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na około 1 godzinę (ma podwoić swoją objętość).
  5. W tym czasie przygotuj farsz.
  6. Grzyby zalej ciepłą wodą i zostaw na 30 minut. Następnie zagotu i gotuj na niewielkim ogniu pod przykryciem przez 1 godzinę. Po tym czasie odcedź (wodę zachowaj), grzyby przestudź i pokrój w paski.
  7. Kapustę kiszoną odciśnij i grubo posiekaj, włóż do garnka i zalej wodą z gotowania grzybów, dołóż liść laurowy, ziele angielskie i gotuj pod przykryciem około 1 godziny. Możesz odparować jeśli płynu jest za dużo.
  8. Cebulę obierz, pokrój w kostkę i podsmaż na oleju. Dodaj do kapusty razem z grzybami. Całość farszu dopraw.
  9. Wyjmij ciasto na stolnicę i odpowietrz zagniatając kilka razy.
  10. Stolnicę oprósz mąką, rozwałkuj ciasto na duży prostokąt około 35 x 45 cm. Podziel go na 3 pionowe paski o szerokości około 13 cm. Pośrodku paska ułóż nadzienie i zwiń długi rulon wzdłuż dłuższego boku. Podziel na bułeczki ostrym nożem.
  11. Blachę wyłóż papierem do pieczenia i ułóż na niej paszteciki. Odstaw do ponownego wyrośnięcia na około 30 minut w ciepłe miejsce.
  12. Piekarnik nagrzej do 180 stopni Celsjusza. W miseczce roztrzep żółtko z mlekiem, posmaruj nim każdy z pasztecików.
  13. Piecz 25-30 min na złoty kolor. Idealnie pasują do barszczyku.


Paszteciki z kapustą i grzybami (kapuśniaczki)  - etap 1

Zimą czy latem paszteciki z kapustą i grzybami świetnie dopasują się do wszelkich imprez, obiadów, przekąsek, no i oczywiście można je zrobić na Wigilię lub Nowy Rok, kiedy chce się coś ciepłego. Wtedy paszteciki z kapustą i grzybami będą pasować świetnie.

Paszteciki z kapustą i grzybami (kapuśniaczki)  - etap 2

Pyszne drożdżowe ciasto i pachnące grzybami kapuściane nadzienie - to właśnie charakterystyka paszteciki z kapustą i grzybami. Są pyszne na ciepło i na zimno. Jedzone solo i jako dodatek do innych dań.



Zdjęcia do przepisu wykonała Patrycja Poterała - fotograf, wizażystka, charakteryzatorka i wielbicielka kuchni wegetariańskiej.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.