Najpiękniejsza przyprawa świata!

Grzegorz, Mniammniam.pl   2006-05-27         9   like 4

Mieni się wieloma kolorami: od czarnego jak węgiel, poprzez soczyście czerwony, świeżo zielony aż do marmurowo szarego. Ma również zróżnicowaną fakturę - od idealnie gładkiej, poprzez lekko matową, aż do całkiem pomarszczonej. Ostra i jednocześnie silnie aromatyczna, bo miesza się w niej mnóstwo odcieni smakowych. Pieprz kolorowy! Jest wspaniały!

Rośnie sobie w gronach (przypominających miniaturowe winogrona) na pnączach, które dorastają nawet do 15 metrów długości. Owoce, powstające z białych kwiatów, są najpierw zielone, później czerwona, na samym zaś końcu czarne.
A rośnie sobie ów pieprz przede wszystkim w Indiach, Malezji, Indonezji i Brazylii.
Zbierany jest przez kilka tygodni kilka razy w roku, bo dojrzewa stopniowo. warto pamiętać, iż o jakości pieprzu świadczy rozmiar ziarenek - im są większe, tym pieprz lepszy.

Pieprz czarny to niedojrzałe, zielone owoce, które są poddawane kilkudniowemu procesowi fermentacji i następnie suszone na słońcu. W trakcie tych zabiegów stają się czarne, twarde i mocno pomarszczone.

Pieprz biały to dojrzałe owoce wymoczone w wodzie z usuniętą zewnętrzną częścią owocni. Przed wysuszeniem mają kolor szary, potem stają się żółtawe.

Pieprz zielony to wysuszone, niedojrzałe owoce pieprzu czarnego (można je również dostać w słonej zalewie).

A pieprz czerwony to wysuszone owoce drzewa pieprzowego (Shinus molle). Mają kruchą skórkę i drobną pestkę wewnątrz niej. Są bardzo aromatyczne i nie tak ostre jak pieprz czarny.

Te wszystkie rodzaje pieprzu składają się na pieprz kolorowy. W składzie pieprzu kolorowego można też często znaleźć niewielki dodatek przypraw korzennych, które wzbogacają jego smak.

Pieprz kolorowy jest smakowity i... przepiękny. Bajecznie prezentuje się na wszelkich potrawach, dodaje im i smaku i wspaniałego wyglądu.
I tylko o jednym pamiętajmy. Jeśli pieprz, to tylko świeżo zmielony. Tylko taki ma smak i aromat.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.