» Przepisy » Mięso » Wieprzowina » Moje żarkoje

Moje żarkoje


  
1 5 5 1
2011-02-23
ok. 1 godziny
łatwe
Porcje: dla 4 b. głodnych osób
Kuchnia europejska
Moje żarkoje

Czytałam wiele przepisów na żarkoje. Różniły się składnikami, wykonaniem, zapiekaniem. Ja wybrałam z tych wszystkich przepisów, to co mnie najbardziej smakowo odpowiada.


Składniki na moje żarkoje

Składniki na żarkoje:

* 600-700 g mięsa (wołowiny lub wieprzowiny. Ja miałam karczek),
* 1 duża marchewka,
* 1 strąk papryki,
* 2 duże cebule,
* 2 pomidory,
* bulion do podlewania,
* 1-1,5 łyżki koncentratu pomidorowego,
* 5-6 ziemniaków średniej wielkości,
* olej lub smalec do smażenia
* 1 - 2 ząbki czosnku,
* sól pieprz, papryka ostra i słodka - mielone

Ciasto na "czapeczkę-miseczkę"

* 1,5 szklanki mąki,
* 7 g drożdży instant (1 torebeczka),
* 120-125 ml wody,
* 4 łyżki oleju

* 1 jajko

Przygotowanie dania moje żarkoje

...

Przygotować ciasto drożdżowe na czapeczki-miseczki i odstawić do wyrośnięcia. (ja ciasto zrobiłam rano i odstawiłam do lodówki na kilka godzin)

Mięso pokroić na małe kawałki (takie jak na gulasz lub odrobinę mniejsze). Na patelni rozgrzać niewielką ilość tłuszczu. Włożyć mięso i smaży do zrumienienia. W tym czasie pokroić cebulę i marchewkę w półkrążki, paprykę w paski, pomidory w kostkę. Do zarumienionego mięsa dodać cebulę i marchewkę i często mieszając, doprowadzić do zeszklenia cebuli. Wlać 2 małe chochelki bulionu. Przykryć i dusić około 15 - 20 minut. Następni dodać paprykę i pomidory oraz uzupełnić bulion. Znów przykryć i dusić, aż mięso zmięknie. Dodać koncentrat pomidorowy i przyprawy. Dusić jeszcze ok. 10 minut. Powstały sos powinien być bardziej słony, gdyż dodając później ziemniaki, sól zostanie przez nie wchłonięta.

Ziemniaki pokroić w małą kostkę lub w formie frytek. Można ugotować, ale ja lekko podsmażyłam.

Przygotować naczynia do zapiekania. Najlepsze by były garnki gliniane lub kamionkowe, dość pękate ze zwężającą się szyjką, i górą znów rozszerzone.
Ja miałam kamionkowe miseczki.
Na dnie miseczek ułożyć kilka kawałków ziemniaków, które należy zalać powstałym gulaszem. Na wierzch znów ułożyc kilka kawałków ziemniaków.
Ciasto podzielić na kawałki, które należy rozwałkować w formie koła o średnicy większej niż wierzch naczynia, w którym będziemy zapiekać danie. Brzegi i górę naczynia posmarować jajkiem. Przykleić ciasto, tak aby brzeg krążka wyszedł na boki naczynia. Posmarować rozbełtanym jajkiem.
Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 180-190 stopni (lub 170 stopni i termoobieg) i zapiekać około 20 - 30 minut
Podajemy w naczyniu, w którym żarkoje było zapiekane wraz z łyżką do jego nakładania. Czapeczkę odkroić lub po prostu zdjąć, podważając od dołu nożem i ułożyć na talerzu tak jak miseczkę, do której włożymy łyżką nasze żarkoje.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Moje żarkoje - komentarze

~Grażyna
~Grażyna
23.02.2019 14:10
Żarkoje bez dodatku suszonych śliwek to namiastka żarkoje. Wielokrotnie byłam na Ukrainie i śliwki były bardzo ważne w przepisie.