Marcinki


1 5 5
2012-11-17
480 minut
trudne
Porcje: 24
Kuchnia europejska
Marcinki



Składniki na marcinki

Ciasto francusko-drożdżowe:

1 szklanka ciepłego mleka
2 łyżki świeżych drożdży
1 jajko
pół łyżeczki olejku waniliowego
3,5 szklanki mąki
3 łyżki cukru
szczypta soli
225 miękkiego masła (z tego 2 łyżki użyjemy do ciasta)

Nadzienie:

300 g maku
100 g masy marcepanowej
3/4 szklanki cukru pudru
100 g orzechów włoskich
100 g zblanszowanych migdałów
2 łyżki kandyzowanej skórki pomarańczowej
2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany
3 podłużne biszkopty, pokruszone na okruszki

Dodatkowo:
jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka do posmarowania
lukier (cukier puder+woda)
posiekane orzeszki lub migdały do posypania

Przygotowanie dania marcinki

...

Ciasto:

Świeże drożdże umieścić w misce. Wlać mleko, rozetrzeć i zostawić na kilka minut, aby się rozpuściły i dobrze wymieszać. Dodać jajko i wanilię, wymieszać.

Mąkę, cukier, sól wymieszać razem w dużej misce, dodać lekko miękkie masło (2 łyżki) i rozetrzeć palcami razem z mąką. Dodać rozczyn z drożdży mieszając łyżką, krótko wyrobić, tylko do momentu, aż wszystkie składniki się połączą a ciasto będzie gładkie. Ciasto powinno mieć lepiącą i chłodną konsystencję. Uformować w prostokąt, owinąć lekko folią i schłodzić w lodówce przez około 1 godziny. Masło wyjąć z lodówki i pozostawić tak aby było miękkie.

Schłodzone ciasto wyłożyć na stolnicę i rozwałkować w prostokąt o wymiarach mniej więcej 30 x 15 cm, tak, aby krótsze strony stanowiły górę i dół. Masło (całość z przepisu) rozsmarować równomiernie na cieście (zostawić 1/2 cm marginesu wokół). Złożyć ciasto (tak jak kartkę papieru) 1/3 ciasta do góry, a dolną część tak, żeby przykryła te złożenia. Skleić brzegi i delikatnie wywałkować w prostokąt 25 x 17 cm używając jak najmniejszej ilości mąki do podsypywania.

Proces wałkowania i składania powtarzać 3-4 razy, chłodząc ciasto między wałkowaniami przez około 30 minut. Po ostatnim rozwałkowaniu i złożeniu ciasto zawinąć i schować do lodówki na całą noc (minimum 5 godzin).

Wyjąć z lodówki na 20 minut przed robieniem rogalików.

Nadzienie:

Mak i orzechy sparzyć gorącą wodą, po 15 minutach odcedzić i osączyć. Zmielić dwukrotnie w maszynce razem z migdałami. W przypadku zakupu już zmielonego maku, zmielić tylko orzechy i migdały i połączyć z makiem. Masę marcepanową rozetrzeć z cukrem pudrem, dodać zmielony mak z orzechami i migdałami, okruszki biszkoptowe i posiekaną skórkę pomarańczową. Dobrze wymieszać, dodać śmietanę, tylko tyle by uzyskać dość zwartą, ale plastyczną masę (masa nie powinna się kruszyć).

Przygotowanie rogalików:

Ciasto na rogaliki rozwałkować na prostokąt o wymiarach mniej więcej 65 x 35 cm i przeciąć wzdłuż długiego boku na 2 części. Każd pasek pokroić na 12 trójkątów. Rozsmarować nadzienie zostawiając margines na wszystkich bokach trójkąta. Zwijać rogaliki od najszerszego boku, w kierunku wierzchołka. Ułożyć na blaszce, przykryć i pozostawić do wyrośnięcia na około 1 godzinę, lub do podwojenia objętości.

Rozgrzać piekarnik do 180 C, wyrośnięte rogale posmarować jajkiem roztrzepanym z mlekiem i piec około 20 minut, aż się ładnie zezłocą. Wyjać na kratkę i jeszcze ciepłe polać lukrem, posypać orzeszkami lub posiekanymi migdałami.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.