» Przepisy » Ciasta i ciastka » Pierniki i pierniczki, wypieki z miodem » Kremowy miodowiec z polewą karmelową

Kremowy miodowiec z polewą karmelową


1 5 5 3
2008-04-20
ok.1,5-2 godziny
średniołatwe
Porcje: sporo
Kuchnia europejska

Kremowy miodowiec z polewą karmelową

Miodowiec inny niż klasyczny, ale nie mniej smaczny, z cudownie grubą warstwą kremu i pyszna polewą:)


Składniki na kremowy miodowiec z polewą karmelową

Ciasto I:
1/2 szklanki cukru,
po 1/2 szklanki mąki ziemniaczanej i pszennej,
3 jajka,
cukier waniliowy,
łyżeczka proszku do pieczenia,
łyżeczka octu;

Ciasto II:
2,5 szklanki mąki,
szklanka cukru pudru,
4 łyżki miodu,
jajko,
125g masła,
łyżeczka proszku do pieczenia;

Krem:
1 l mleka,
szklanka cukru,
2-3 cukry waniliowe,
250g masła lub margaryny,
po 3 łyżki mąki ziemniaczanej i pszennej;

Polewa:
puszka mleczka skondensowanego lub 400ml śmietanki
szklanka cukru.




Przygotowanie dania kremowy miodowiec z polewą karmelową

...

1) Ciasto I nie jest niczym innym jak tylko biszkoptem. Białka oddzielamy od żółtek, ubijamy na szywną pianę, dodajemy cukier, cukier waniliowy i żółtka, mieszamy. Mąkę przesiewamy z proszkiem, dodajemy do jajek z cukrem, mieszamy, na koniec dodajemy łyżeczkę octu- wg. mnie najlepszy jest jabłkowy lub z białego wina. Blaszkę do pieczenia (wymiary ok.20x40 cm) wykładamy papierem, wlewamy ciasto. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 170-180 stopni na złoty kolor- ok.25 minut.

2) Ciasto II to kruche ciasto miodowe- ono właśnie stanowi podstawę naszego miodowca, swoistą ramę, w której zamkniemy całość;) Z wszystkich skłądników zagniatamy ciasto, w razie potrzeby dodajemy ciut więcej mąki. Ciasto, które otrzymamy, powinno być miękkie i bardzo elastyczne- o konsystencji plastycznej masy. Dzielimy je na dwie części. Każdą pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 stopni, na blaszce o tych samych wymiarach, co przy biszkopcie, wyłożonej papierem- każde ok.20-25 minut- aż pięknie się zarumieni.

3) Kiedy ciasta są już gotowe i przestudzone, przygotowujemy krem: odlewamy niepełną szklankę mleka, rozrabiamy w niej obie mąki, a resztę mleka zagotowujemy z cukrem i cukrami waniliowymi. Doprowadzamy mleko do wrzenia i wlewamy rozrobioną mąkę- ważne, by nie było w niej grudek- jeśli chcemy być tego całkowicie pewni, wlewamy ją przecedzając przez sitko. Mieszamy na małym ogniu aż do momenu uzyskania konsystencji gęstego budyniu. Zdejmujemy z ognia i do gorącego budyniu dodajemy kostkę masła lub margaryny ( przy tej ostatniej warto zadbać, by była jak najwyższej jakości). Starannie mieszamy aż całość nabierze kremowej konsystencji.

4) Przygotowany krem dzielimy na dwie części i wciąż gorącym przekładamy ciasto w kolejności: ciasto miodowe->krem->biszkopt->krem->ciasto miodowe. Całość wykańczamy smarując wierzch polewą karmelową, którą możemy uzyskać na dwa sposoby: * puszkę skondensowanego mleka wkładamy do garnka, zalewamy wodą, gotujemy trzy godziny, ostudzonym smarujemy ciasto
lub
* na suchą patelnię wsypujemy szklankę cukru i czekamy aż topiący się cukier skarmelizuje się na brązowo- wtedy ostrożnie wlewamy ok. pół szklanki gorącego mleczka skondensowanego lub podgrzanej śmietanki, całość wciąż energicznie mieszamy na małym ogniu. Kiedy już mleczko i cukier całkiem się wymieszają, dodajemy więcej mleczka- tyle, by całość przybrała barwę jasnego karmelu. Całość dalej gotujemy na małym ogniu do momentu uzyskania pożądanej, dość gęstej konsystencji- wtedy zdejmujemy z ognia, pozwalamy polewie lekko przestygnąć i smarujemy nią ciasto.
Można je po wierzchu posypać pokruszonymi orzechami, ale nie jest to konieczne.

O ile będziemy w stanie powstrzymać się od natychmiastowej konsumpcji, to dobrze jest zaczekać z tym do następnego dnia, gdyż wtedy ujawnia się cały doskonały smak naszego miodowca- możemy również zafundować mu noc w lodówce;)

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Kremowy miodowiec z polewą karmelową - komentarze

liborius
liborius
8.05.2008 14:17
Słów brak, by opisać, jak przepyszne jest to ciasto. Od momentu, kiedy upiekłam go po raz pierwszy, jestem dosłownie zdręczana prosbami o upieczenie go na różne uroczystości rodzinne... Jedzą nawet ci, którzy nie lubią słodkiego... :) Teraz spróbuję upiec miodowiec wg tego drugiego przepisu (połączenie z sernikiem:)) Pozdrawiam i serdecznie dziękuję za wspaniały przepis.
mariemadeline
mariemadeline
21.04.2008 16:29
jest, tylko czasem jest z tym problem- trudno skosztować tylko trochę;)
jajeczko
jajeczko
21.04.2008 14:22
to musi być pyszne, taka inna wersja mojego Ciasta balowego....