» Przepisy » Przetwory » Przetwory z owoców » Konfitury truskawkowo-pomarańczowe

Konfitury truskawkowo-pomarańczowe


1 5 5 1
2008-05-28
3 godziny + doba oczekiwania
łatwe
Porcje: około 12 słoików 0,2 litra
Kuchnia europejska

Konfitury truskawkowo-pomarańczowe

Konfitury truskawkowo-pomarańczowe to wspaniałe połączenie smaków. Truskawki i niewielkie, ale wyraziste w smaku kawałki skórki pomarańczowej, stanowią wspaniały dodatek do ciast drożdżowych i świeżych bułeczek. Warto mieć je w swojej spiżarni!


Składniki na konfitury truskawkowo-pomarańczowe

3 kg truskawek
2 kg cukru
4 pomarańcze

Przygotowanie dania konfitury truskawkowo-pomarańczowe

...

  1. Pomarańcze wyszoruj dokładnie pod gorącą wodę. Włóż do garnka, zalej zimną wodą (powinny w niej swobodnie pływać), doprowadź do wrzenia i gotuj na małym ogniu 10 minut. Wyjmij i pozostaw do ostygnięcia.
  2. Z pomarańczy odetnij końcówki, wyciśnij sok do miski. Skórki przekrój na pół, ostrym nożem skrój białą, gorzką warstwę, następnie skórki pokrój na bardzo cienkie paski. Skórki zalej zimną wodą i odstaw na kilkanaście godzin - w tym czasie kilka razy zmień wodę.
  3. Wyciśnięty sok z pomarańczy przecedź przez sitko, dodaj szklankę cukru, zagotuj, wystudź, wstaw do lodówki (musi poczekać na następny etap).
  4. Wymoczone skórki zalej nową wodą i gotuj na małym ogniu do średniej miękkości (około 10-15 minut). Wodę wylej, skórki zasyp szklanką cukru.
  5. Truskawki umyj, osącz, oderwij szypułki. Przełóż do garnka, w którym będziesz je gotować, zasyp pozostałym cukrem i odstaw na kilka godzin.
  6. Kiedy truskawki puszczą sok, garnek postaw na średnim ogniu i doprowadź do wrzenia, następnie zmniejsz ogień i gotuj konfiturę przez 30 minut. Podczas gotowania nie mieszaj ich łyżką, a tylko potrząsaj garnkiem. Łyżką cedzakową usuwaj powstającą pianę.
  7. Wyłącz ogień i pozostaw konfitury do następnego dnia.
  8. Na drugi dzień dodaj do truskawek skórkę pomarańczową i sok z cukrem. Smaż na wolnym ogniu, aż owoce staną się lekko szkliste, a syrop nabierze głębokiego, ciemnego koloru.
  9. Gorące (wrzące) konfitury przekładaj do wyparzonych wcześniej słoików, od razu zakręcaj. Słoiki postaw na ściereczce wieczkiem do dołu, przykryj ściereczką i pozostaw do wystygnięcia.
  10. Przechowuj w ciemnym miejscu.
  11. Dobrze usmażone konfitury możesz przechowywać co najmniej kilkanaście miesięcy w ciemnym i chłodnym miejscu.
Dodatkowe informacje
Na konfitury wybieraj owoce najlepszej jakości - dobrze dojrzałe, bez żadnych skaz. Konfitury są najlepsze z małych owoców, które dojrzewają pod koniec sezonu.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Konfitury truskawkowo-pomarańczowe - komentarze

Kajtuś
Kajtuś
13.06.2008 12:14
Nie zrozumiałam z opisu - w którym momencie dodać sok pomarańczowy, przechowywany w lodówce? [Grzegorz: w drugim dniu gotowania, przepis został uzupełniony, dziękuję za informację]