» O gotowaniu » Jak zaparzyć doskonałą herbatę?

Jak zaparzyć doskonałą herbatę?

Danka Cywińska   2003-08-29         11   like 8

W mojej rodzinie od wielu pokoleń istnieje prosty przepis na parzenie herbaty. Nagrzej, jedna na jedną plus jedna na jednego, 3, 4, 5

Powyższe należy przetłumaczyć następująco: Czajnik lub czajniczek w którym mamy zamiar parzyć herbatę nagrzewamy, poprzez nalanie do pełna wrzącej wody i odczekanie przynajmniej 5 minut. Po wylaniu wody z czajnika wsypujemy jedną łyżeczkę herbaty na każdą filiżankę i dodatkowo jedna łyżeczkę na czajnik. Zalewamy wodą, która gotowała się tylko przez chwilkę. Teraz zależnie od gatunku herbaty parzymy 3, 4 lub 5 minut.

Herbata, woda, naczynie
Herbatę kupujemy tylko w sklepach specjalistycznych, tylko one gwarantują, że herbata będzie przedniej jakości.
Bardzo istotna sprawą jest woda. "Kranówka - dobrze schlorowana" nawet najprzedniejszą herbatę zamieni w lurę. Warto mieć zawsze w domu baniaczek wody źródlanej, ale nie mineralnej. Wodę gotujemy tylko przez chwilę. Jeśli musimy zaparzyć herbatę wodą trochę chlorowaną, wówczas gotujemy wodę przynajmniej 5 minut w odkrytym naczyniu, aby tym sposobem chociaż częściowo pozbyć się chloru.


Naczynie do parzenia herbaty - czajnik lub czajniczek - moim zdaniem - powinien być porcelanowy, kamionkowy lub szklany, a do zielonej herbaty może być gliniany.
Niektórzy przepadają za piciem herbaty zielonej w czarkach glinianych, ja osobiście wolę w cienkiej porcelanie. Ostatnio są do kupienia czajniki szklane o bardzo pięknych kształtach wraz z zaparzaczem wewnątrz. Cudowny widok jak woda pod wpływem herbaty zmienia kolor. Połączenie sztuk plastycznych ze sztuką smaku.
Poeta Li Czy - laj z trzech najbardziej niegodnych rzeczy w postępowaniu człowieka wymienił też marnotrawienie dobrej herbaty przez złe jej parzenie.


Herbaciane klimaty
Herbata to nie woda, którą to możemy pić przed, po i w czasie, w każdym miejscu i każdej porze dnia. Herbata wymaga spokoju, wyciszenia, odrzucenia złych emocji i spojrzenia na świat z perspektywy ojca syna marnotrawnego. Jeśli stworzymy taki klimat, wówczas picie herbaty ma swój sens.

Filiżanka herbaty to nieśmiała próba osiągnięcia czegoś znośnego w naszym nieznośnym życiu - Okakara Kakuzo.


Dobrze zaparzona herbata
Oznaką dobrze zaparzonej herbaty jest utworzony na jej powierzchni pianko - kożuszek, którego broń Boże nie wolno usuwać, a jedynie należy go zamieszać. Zasadą naczelną co do czasu zaparzania herbaty jest - im liście herbaty większe i bardziej zwinięte herbatę należy parzyć dłużej. Nieco inne zasady obowiązują przy parzeniu herbat zielonych.

Smak
W pełni smak herbaty ocenimy po trzecim łyku, pierwszy łyk, to przygotowanie do picia, drugi, to gotowość naszych zmysłów na ucztę, a trzeci łyk to już w pełni odczucia nie tylko smakowe, to jasność umysłu i zdolność do milszego postrzegania tego naszego niestety jedynego świata.

Herbaty zielone
Herbata zielona tym się różni od czarnej, że liście zielonej nie poddawane są fermentacji.
Najpierw liście herbaty są podsuszane, następnie traktowane parą wodną i tym sposobem niszczone są w listkach enzymy, dzięki temu herbata ma kolor słomkowy, lub cytrynowo-żółty. Taką herbatę poddaje się odparowaniu wody a następnie procesowi lekkiego zwijania i natychmiastowego suszenia.

Jak zaparzyć doskonałą herbatę? - komentarze

malineczka
malineczka
27.05.2011 14:46
Polecam zieloną herbatkę pyszna i do tego zdrowa. Czego chcieć więcej. Najlepiej gotować wodę mineralną. Jakość herbaty i woda mają decydujący wpływ na jej smak.Nigdy nie zalewamy wrzątkiem.
prezes790
prezes790
16.05.2011 17:18
podstawą jest dobra woda i mieszanka różnych odmian herbat polecam
misju
misju
30.12.2010 12:41
Kilka uwag na temat herbaty http://panpsor2.blogspot.com/2 010/12/herbata.html
DonArturo
DonArturo
24.06.2008 13:09
oczywiście woda jest ważna, ale nie bez znaczenie jest jej temperatura. Parzenie czarnej herbaty Czarną herbatę powinno się zalewać wrzącą wodą (100°C). Najczęstszym błędem popełnianym podczas przyrządzania czarnej herbaty jest użycie wody o zbyt niskiej temperaturze. Herbatę powinno się zaparzać trzy do pięciu minut, po tym czasie zaczyna się uwalniać tanina, która neutralizuje pobudzające działanie teofiliny i kofeiny, dodatkowo herbata staje się gorzka. Parzenie zielonej herbata Herbatę zieloną należy zalewać wodą o temperaturze od 60°C do 80°C w zależności od rodzaju herbaty. Parzyć należy do trzech minut, aby herbata nie nabrała gorzkiego posmaku. Te same liście można parzyć nawet do 3 razy, a najwartościowszym naparem jest zazwyczaj drugi. Biała herbata - parzenie Tę wykwintną herbatę parzyć można trzykrotnie w temperaturze 80-85°C. Należy ją parzyć ok. 5-7 min, wtedy biała herbata zachowuje najlepsze wartości smakowe. Wg. niektórych źródeł białą herbatę należy parzyć 1-2,5 minut. Jest to racja, jeżeli temperatura wody wynosi ponad 95°C. Biała herbata jest bardzo wrażliwa na temperature bliską wrzątku. Czerwona herbata - parzenie Parzenie trwa 3 minuty i odbywa się w temperaturze 90-100°C. Parzenie Pu-Erh odbywać się może wielokrotnie, bo herbata ta w każdym kolejnym parzeniu oddaje do naparu inne dobroczynne substancje. Herbata Pu-Erh - parzenie czyli herbata czerwona. Parzenie trwa 3 minuty i odbywa się w temperaturze 90-100°C. Parzenie Pu-Erh odbywać się może wielokrotnie, bo herbata ta w każdym kolejnym parzeniu oddaje do naparu inne dobroczynne substancje.
rufix
rufix
14.11.2007 13:55
cześć Koszczol :) z tymi zielonymi to zależy od rodzaju, sencha- zalewa się ją wodą w temp 60stopni i parzy przez kilka minut, to jest taka szlachetna odmiana zielonej herbaty w miare rozsądnej cenie, jak dla mnie to i ona jest za droga, bardziej szlachetne odmiany sobie odpusciłem, gorąco polecam zieloną herbate liscianstą Dilmah paczka 100 g kosztuje około 6,5zł, i smakuje ma bardzo, jest delkatna i zaparzona ma słomkowy kolor, parze zgodnie z instrukacja na pudełku, wrzątek studzimy przez kilka minut a następnie zalewamy herbatę, temp optymalna do zalewnia 70-80 stopni, taka gorąco woda szybko stygnie, zalewa się w czajniczku żeby można było oddzielić napar od fusów, te same fusy można spoko parzyć 3 razy bez utraty smaku, zielona ma dużo właściowści dobrych dla zdrowia, zalewając fusy wrzątkiem zabijemay je wszystko a nie o to chodzi :) do parzenia herbaty używam czajnka tłokowego, można go używać i do kawy i herbaty, jest też taki w sklepie mniamowym ale za 200 zł firmy Bodum, podobny kupiłem w sklepie ze sprzętem domowym za 30 pare złotych :) oglądałem i Bodum i ten i za dużej różnicy nie stwierdziłem :)
koszczol
koszczol
12.11.2007 13:02
Bardzo fajny artykuł.Ja piję tylko herbatę a najczęściej zieloną.Jak najlepiej ją parzyc?Wie ktoś?Pozdrawiam.
rufix
rufix
17.03.2006 12:26
Pani Danko, ten artykuł jest o niczym :))
flowerek1
flowerek1
4.08.2003 12:02
Artykuł bardzo interesujacy. Uwielbiam zielona herbate i tylko taka pije. Interesuje mnie jednak co z jej parzeniem ? Słyszałam lub czytałam gdzieś kiedys, że zielona herbata(nie wiem czy tylko zielona)ma rozne wlasciwosci zaleznie od czasu parzenia. Może ktoś mi podpowie co i jak??Pozdrawiam
veggie
veggie
21.04.2003 13:53
Artykuł o herbacie bardzo przyjemny i kojący zbolałą duszę. Osobiście interesują mnie tzw. mieszanki herbaciane. Jakie herbaty z jakimi można łączyć aby uzyskać nową jakość-niepowtarzalny smak i aromat. Niektórzy mieszają na chybił trafił i efekty są delikatnie mówiąc kontrowersyjne. Tylko raz zdarzyło mi się pić wyborną mieszankę ale pani domu za żadne skarby świata nie chciała podzielić się przepisem(!). Proszę podać kilka kombinacji. Będę bardzo wdzięczna.
garryson
garryson
11.04.2003 14:50
Bardzo sympatyczne podejście do herbaty. Może troszkę więcej o gatunkach? Niestety Pani w sklepach z herbatą niewiele wie.
Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.