Ghee - sklarowane masło

gotowania orzechami curry ghee dania z orzechami śmietankowe masło śmietana
Ghee - sklarowane masło

Ghee, czyli sklarowane masło, ma złocisty kolor i orzechowy posmak. Świetnie nadaje się do curry, ale także do smażenia warzyw i delikatnych mięs, w tym mięs ryb. Jest niezbędne podczas smażenia placków i naleśników - dzięki niemu dania te zyskują zupełnie nowy wymiar smaku. To najlepszy tłuszcz do smażenia, bowiem można go podgrzewać do naprawdę wysokich temperatur!

  
1 5 5 17
1970-01-01

30 minut
łatwe
niedrogie danie
Porcje: 0,5 litra

Składniki na ghee - sklarowane masło

na 0,5 litra ghee - 4 kostki masła po 20 dag

Przygotowanie dania ghee - sklarowane masło

W rondlu o grubym dnie rozpuść 3-4 kostki prawdziwego masła - ważne, by nie miało żadnych dodatków (wszelkie miksy w rodzaju "miksełko" tudzież "mlemix" się nie nadają). Masło musi być absolutnie świeże - najlepsze jest zwykłe, śmietankowe w pergaminowym opakowaniu. Podgrzewaj je powoli. Kiedy na wierzchu utworzy się piana, zmniejsz ogień do minimum i zacznij ją zbierać łyżką cedzakową. Masło trzymaj na ogniu około 20-30 minut, cały czas zbierając wytwarzającą się pianę. Owa piana to śmietana, białko oraz inne naturalne substancje. To, co nie znajdzie się w pianie, opadnie podczas gotowania na dno rondla. Nie pozwól by ghee zaczęło wrzeć. Podczas smażenia uważaj by go nie przypalić - trzymaj je więc na najmniejszym ogniu. Przypalone ghee do niczego się przyda - stanie się gorzkie i ciemnobrązowe.

Gotowe ghee jest przezroczyste, ma złoty kolor i pachnie orzechami. Jeśli właśnie takie się stanie, wyłącz ogień, odstaw na kilka minut, a następnie przecedź przez bardzo drobne sitko wyłożone gazą i odstaw do wystygnięcia. Ghee możesz przechowywać w lodówce w szklanym lub plastykowym pojemniku przed długi czas - nawet kilkanaście miesięcy.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.