Forszmak


1 5 5 3
2004-05-08
90 minut
łatwe
Porcje: 4-6
Kuchnia europejska
Forszmak

Forszmak to przepyszne danie, w którym znajdziesz mnóstwo smaku i aromatu. To jednogarnkowe danie mięsne z dodatkiem warzyw i przypraw. Jeżeli jeszcze nigdy nie jadłaś tej potrawy, dzięki temu przepisowi przygotujesz ją w prosty i szybki sposób. Poznaj łatwą recepturę i ugotuj obłędny forszmak.


Składniki na forszmak

6 szklanek wody
350 g kiełbasy dobrej jakości
350 g mięsa wieprzowego (karkówka lub łopatka)
250 g mięsa wołowego (rostbef)
250 g wędzonego boczku
200 g pieczarek
1 cebula
1 czerwona papryka
3 ząbki czosnku
3 łyżki koncentratu pomidorowego
2 łyżki oleju
1 łyżka mąki pszennej
1 łyżeczka suszonego majeranku
1 łyżeczka mielonej słodkiej papryki
1/2 łyżeczki mielonej ostrej papryki
2 liście laurowe
3 ziela angielskie
sól
świeżo zmielony czarny pieprz

Przygotowanie dania forszmak

...

  • Do dużego garnka wlej wodę. Dodaj liście laurowe i ziele angielskie. Podgrzewaj na średnim ogniu.
  • Wieprzowinę i wołowinę pokrój na kawałki o boku około 1,5 cm. Przełóż do miski i dopraw solą i pieprzem. Oprósz mąką i wymieszaj.
  • Na patelni rozgrzej 1 łyżkę oleju i smaż na nim mięso z każdej strony, aż będzie rumiane. Następnie przełóż je do garnka, przykryj pokrywką i zagotuj. Zmniejsz ogień do małego.
  • Boczek pokrój w kostkę. Kiełbasę pokrój w plasterki. Smaż je na tej samej patelni, na której smażyło się mięso. Przełóż do garnka.
  • Cebulę pokrój w kostkę. Czosnek posiekaj. Na tej samej patelni rozgrzej pozostały olej i smaż na nim cebulę, aż się zeszkli. Dodaj czosnek i smaż minutę, często mieszając. Następnie przełóż do garnka.
  • Paprykę przekrój na pół, usuń gniazda nasienne i pokrój w kostkę. Pieczarki obierz i pokrój w ćwiartki lub ósemki.
  • Na tej samej patelni smaż paprykę i pieczarki. Często mieszaj i smaż, aż woda odparuje. Przełóż do garnka.
  • Składniki w garnku wymieszaj i gotuj na średnim ogniu około 20 minut. W międzyczasie dopraw solą, pieprzem, majerankiem oraz słodką i ostrą papryką. Pod koniec gotowania dodaj koncentrat pomidorowy.
  • Zagotuj. Zmniejsz ogień i gotuj pod przykryciem 5 minut.
  • Podawaj na gorąco z chlebem na zakwasie i ogórkami kiszonymi.


Na zdjęciu jest pyszny forszmak

Co to jest forszmak?


Pod nazwą forszmak kryją się różne potrawy. Prawdopodobnie danie to pochodzi z kuchni żydowskiej i traktowane jest jako zakąska. W języku jidysz oznacza przystawkę podawaną w formie sałatki. Ten rodzaj forszmaku składa się ze śledzi, cebuli, jabłek i namoczonej bułki. Inna wersja tej potrawy to zapiekanka ze śledzi, cebuli i ziemniaków. Przepis wzbogaca się mięsem, serem, grzybami czy jajkami. Forszmak to także potrawa przypominająca gulasz. Dobrym przykładem jest tu forszmak lubelski z ogórkami kiszonymi podawany w chlebie, który znajduje się na liście produktów tradycyjnych województwa lubelskiego.

Forszmak - składniki


To przepis na forszmak w stylu gulaszu. Znajdziesz w nim różne rodzaje mięsa, czyli wieprzowinę, wołowinę, kiełbasę i boczek. Do mięsa dołączyła cebula, ziemniaki, pieczarki i czosnek. Danie zaprawione jest koncentratem pomidorowym, dzięki któremu ma apetyczny kolor. Smak potrawy podkreślają aromatyczne przyprawy jak liście laurowe, ziele angielskie, majeranek, słodka i ostra papryka oraz sól i świeżo zmielony czarny pieprz. To przepyszne danie, którego smak na długo pozostaje w pamięci.

Przepis na forszmak


Jak zrobić forszmak? Dzięki temu przepisowi w łatwy sposób ugotujesz pyszne danie. To przepis na potrawę gulaszową z mięsem. Zobacz, jak prosto możesz przyrządzić sycący i pełen pysznych składników obiad dla całej rodziny.

  • Przepis nie jest trudny. Został napisany krok po korku. Jeżeli będziesz postępować według owych kroków, Twój oryginalny obiad będzie pyszny i aromatyczny.
  • Na przygotowanie warto zarezerwować sobie trochę więcej czasu. Najpierw trzeba pokroić wszystkie składniki, a następnie smażyć w odpowiedniej kolejności. Po podsmażeniu dodaje się je do garnka z wodą i przyprawami. Danie gotuje się około 20 minut.
  • Lista składników może wydać Ci się długa, ale wszystkie potrzebne produkty są sklepach przez cały rok.
  • Zawsze kupuj jak najświeższe mięso w sprawdzonych sklepach lub u rzeźnika.
  • Danie możesz wzbogacić, dodając pokrojone w paski ogórki kiszone lub ziemniaki w ćwiartkach.

Kiedy i z czym podawać forszmak?


To pomysł na pyszny i oryginalny obiad dla całej rodziny. Danie jest pyszne, aromatyczne i pełne smakowitych mięsnych kawałków oraz warzyw. Rozgrzeje i napełni głodne brzuszki, dlatego najlepiej smakuje w chłodnie dni jesienią i zimą.

Do tego typu dania nie potrzeba wielu dodatków. Doskonale smakuje samo. Obiad będzie bardziej sycący, jeżeli zaserwujesz kromki świeżego chleba na zakwasie. Smak dania zaostrzą ogórki kiszone lub konserwowe. Możesz też podać je z ryżem, kaszą lub kluskami śląskimi. Wybór zależy od Ciebie i Twoich preferencji smakowych.

Forszmak przyrządzony według tego sprawdzonego przepisu sprawdzi się zawsze i będzie smakować każdemu. Wybierz więc ten łatwy i sprawdzony przepis. Poznaj pyszne i sycące danie, które zachwyci Cię smakiem i aromatem.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Forszmak - komentarze

~Mm
~Mm
1.12.2013 18:10
w niektórych regionach Lubelszczyzny forszmak jest tradycyjnym i bardzo starym przepisem, wobec czego nazywanie tym mianem czegoś ze śledzi z czym prawdziwy forszmak ma zero wspólnego to niestety lekka przesada.... A wręcz profanacja;) To tak samo jakby nazwać to danie ze śledzi oscypkiem, kwaśnicą, czy np. barszczem ukraińskim;)
przemoch
przemoch
15.05.2006 17:54
forszmak przyrządza się z dziczyzny - troche podobnie jak strogonowa i jest wspaniały
BożenaBaldysz
BożenaBaldysz
15.12.2003 19:29
Uff, ale się namęczyłam tym formowaniem rybek. Poza tym łatwe i pyszne. Nazwa bardzo egzotyczna, ale danie smakuje swojsko.