Dżem malinowo-brzoskwiniowy z delikatną nutą waniliową (o niskiej zawartości cukru)

maliny brzoskwinie dżem sok z malin PASTERYZACJA cytryn
Dżem malinowo-brzoskwiniowy z delikatną nutą waniliową (o niskiej zawartości cukru)

Dżem malinowo-brzoskwiniowy z delikatną nutą waniliową (o niskiej zawartości cukru) jest pyszny, bardzo delikatny, z dużymi kawałkami brzoskwiń. Nie ma zbyt dużo cukru. Poza tym, do jego przygotowania używam naturalnej pektyny, co sprawia, że jest naturalny i zdrowy. Smakuje doskonale zimą. Nie wymaga pasteryzowania.

  
1 5 5 4
2011-07-20

60 minut + kilka godzin oczekiwania
bardzo łatwe
trochę kosztuje
Porcje: ok.8-10 słoików 0,3 litra

Składniki na dżem malinowo-brzoskwiniowy z delikatną nutą waniliową (o niskiej zawartości cukru)

1 i 1/2 kg brzoskwiń lekko twardawych (nie mogą być bardzo dojrzałe)
2 kg malin
1 kg cukru
20 gram pektyny
sok z dwóch cytryn
2 laski wanilii

Przygotowanie dania dżem malinowo-brzoskwiniowy z delikatną nutą waniliową (o niskiej zawartości cukru)

  1. Umyte i osuszone brzoskwinie obierz ze skóry, przekrój na połówki, usuń pestki, następnie pokrój na kostkę o boku około 1 cm. Zasyp połową cukru, dodaj przekrojone wzdłuż laski wanilii, wymieszaj i odstaw na 3 godziny.
  2. Maliny przebierz, usuwając nieładne sztuki.
  3. Pozostały cukier wymieszaj dokładnie z pektyną.
  4. Brzoskwinie przełóż do szerokiego garnka, dodaj maliny, delikatnie wymieszaj. Doprowadź do wrzenia i gotuj na średnim ogniu cały czas mieszając przez 5 minut.
  5. Do garnka dodawaj cukier z pektyną cały czas mieszając - nie pozwól by z pektyny i cukru zrobiły się grudnki. Po dokładnym wymieszaniu gotuj, nie przerywając mieszania, przez 5 minut. Dodaj sok cytrynowy, jeszcze raz bardzo dokładnie wymieszaj. Usuń wanilię.
  6. Gorący dżem przekładaj do wyparzonych słoików i od razu zakręcaj. Pamiętaj, by podczas nakładania co jakiś czas zamieszać zawartość w garnku i nie pozwól jej zbyt ostygnąć (jeśli napełnianie słoików będzie trwało dłużej, dżem podgrzej przez chwilę). Zamknięte słoiki przykryj ściereczką i pozostaw do całkowitego wystygnięcia.

Dodatkowe informacje
Jeśli chcesz przedłużyć trwałość dżemu, możesz go poddać pasteryzacji przez 15-20 minut, ale moim zdaniem, jeśli słoiki oraz nakrętki i wszystkich naczynia oraz łyżki będą super czyste, pasteryzacja nie jest potrzebna.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.