Chleb pitta


  
1 5 5 11
2004-05-08
180 minut
łatwe
Porcje: 12 placków
Kuchnia grecka
Chleb pitta

Cienkie placki z dużą ilością miejsca w środku na różne pyszności.


Składniki na chleb pitta

pół kilograma mąki

2 łyżeczki cukru

łyżeczka soli

3 łyżki oliwy

pół paczki drożdży instant lub zaczyn: 2 dag drożdży, łyżka cukru, kilka łyżek mleka

łyżeczka soli

tyle ciepłej wody, by otrzymać niezbyt twarde ciasto

oliwa do smarowani blachy

Przygotowanie dania chleb pitta

...

Jeśli mam drożdże zwykłe, najpierw przygotowuję zaczyn - drożdże mieszam z cukrem, kilkoma łyżkami mleka, łyżką mąki i odstawiam w ciepłe miejsce - po około 20 minut, jeśli podwoi swoją objętości i zacznie się lekko ruszać, znak iż jest gotowy.

Do miski wsypuję mąkę, dodaję zaczyn lub drożdże instant i wszystkie pozostałe składniki i dodaję około szklanki wody i zaczynam wyrabiać ciasto. W trakcie wyrabiania oddaję ostatecznie tyle wody, by otrzymać elastyczne, miękkie ciasto. Kiedy ciasto błyszczące i bardzo gładkie, wyjmuję je z miski, miskę nacieram oliwą i ponownie do niej wkładam ciasto, a całość wkładam do dużej torby foliowej i dokładnie ją zamykam. Ciasto stawiam na 2 godziny w raczej ciepłym miejscu.

Po tym czasie ciasto dzielę na około 12 porcji i każdą z nich rozwałkowuję na placek o grubości 0.5 cm - nie powinien być cienki, bo chlebki będą się palić podczas pieczenia.

Placki odkładam na bok do wyrośnięcia na około pół godziny.

W tym czasie nagrzewam piekarnik do 230 stopni C.

Kiedy placki podrosną, do piekarnika wkładam blachę na 3-4 minuty - powinna być mocno nagrzana. Wyjętą blachę spryskuję oliwą i kładę na niej chlebki i smaruję wodą. Chlebki piekę około 5-6 minut - powinny mocno urosnąć i być lekko złociste - podczas pieczenia trzeba je sprawdzać co chwilę, bo się naprawdę szybko pieką.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Chleb pitta - komentarze

zabasroka
zabasroka
15.05.2011 07:49
Super przepis.Ale faktycznie trzeba bardzo uważać przy pieczeniu bo mogą się spiec.
zabasroka
zabasroka
15.05.2011 07:47
Super przepis. Ale faktycznie trzeba bardzo uważać przy pieczeniu bo mogą się spiec.
ajka5
ajka5
20.12.2007 21:39
Chlebki są pycha z nadzieniem z podduszonego mięska , sosem czosnkowym i dużą iliścią surówek (coś w rodzaju kebabów) PYCHOTKA!!!
anula1
anula1
24.09.2006 12:53
bardzo dobra baza do wielu potraw!!! wystarczy minimalnie zmieniać farsz i już ma się zupełnie inny efekt! pycha !!!!
kasiasa
kasiasa
19.09.2005 16:57
Moje popisowe danie - rewelacja do gyros i cacykow. Znajomi sie smieja ze mam wirtualnego przyjaciela w kuchni ktorym jest Grzegorz.
BELLA
BELLA
16.09.2003 14:11
POLECAM!!! SMACZNE, ZDROWE I TANIE! W NASZYM DOMU PITTA GOSCI BARDZO CZESTO Z DODATKIEM OGROMNEJ ILOSCI ROZMAITYCH WARZYW-MMM. PYCHA!!!
new_day
new_day
23.07.2003 18:16
Upiekłam dzisiaj chlebki i szczerze mówiąc jestem troszkę zawiedziona, bo moje chlebki smakowały zupełnie jak zwykłe ciasto drożdżowe bez cukru. Choć trudno oczekiwać czegoś nadzwyczajnego z tak prostego przepisu. W każdym razie rodzince chyba smakowało :).
ita_b
ita_b
20.06.2003 11:49
Już kilka razy korzystałam z tego przepisu (znam go teraz na pamięć :o) ) i za każdym razem bomba. Wszystkim zakochanym w greckim jedzonku polecam tylko już upieczone, gorące posmarować masłem czosnkowym własnej roboty (przecisnąć przez praskę 3 ząbki czosnku+pół cebuli+odrobinę pociachanego koperku+sól+2 łyżeczki miękkiego masła) i ewent. odrobiną startego zółtego sera i na 30 sekund dać do gorącego piekarnika. Nie ma lepszej kolacji niż pitta z michą greckiej sałatki. Dziękuję za powrót cudownych wspomnień greckich wakacji. Ita
zielut
zielut
26.04.2003 00:18
Cześć ludziska, po prostu bomba. Zrobilem dzisiaj na kolacyjke. Nadziewałem sałatka jarzynową (z majonezem) z dodatkiem ryżu i kurczaka... NIEBO W GĘBIE. Pozdrowionka...
Pitek
Pitek
19.03.2003 09:18
Bardzo sympatyczne chlebki, takie w sam raz do ręki z jakimś smarowidłem. U mnie ani jeden z 12 nie zdążył wystygnąć. Na pewno zrobię drugi raz jako orginalną przegryzkę do jakiejś zupy, jak przyjdą goście :). A teraz uwagi: 1. Chlebki wyszły miękkie i smaczne. 2. W przepisie nic nie ma o rodzaju mąki, więc wziąłem pszenną 500-tkę; ale może do chlebków to warto spróbować grubszą? Choć u mnie smak był OK. 3. Zrobiłem część bardziej przypieczoną niż na zdjęciu Grzegorza i było ekstra. Choć to kwestia gustu...
moniak
moniak
1.09.2002 19:25
Robiłam kiedyś chlebek pitta z bardzo podobnych proporcji, ale wyszedł mi bardzo twardy i do niczego sie nie nadawał. A chyba powinien być miękki? Jak to osiągnąć? Bo mam wielką ochotę na taki chlebek do kanapek z warzywkami, fetą i sosikiem.:)) [Grzegorz: zapraszam do dyskusji na forym - ten na zdjęciu był miękki, na drugi dzień jednak stwardniał]