» Przepisy » Chleb » Chleby na drożdżach i zakwasie » Chleb czosnkowy Grzegorza (z całymi ząbkami czosnku)

Chleb czosnkowy Grzegorza (z całymi ząbkami czosnku)


  
1 5 5 10
2012-03-01
3 godziny
średniołatwe
Porcje: 8-12
Kuchnia europejska
Chleb czosnkowy Grzegorza (z całymi ząbkami czosnku)

Chleb czosnkowy Grzegorza jest wyborny. Inspiracją do upieczenia tego chleba był przepis "Chleb czosnkowy Dana" z książki "Wypiekanie chleba krok po kroku" autorstwa Dana Leparda oraz Richarsa Whittingtona. Książka jest niesamowita - jej autorzy kochają piec chleb i wspaniale swoją miłością zarażają innych. Oryginalny przepis był okrutnie czasochłonny i skomplikowany. Moja receptura, oparta na inspiracji, jest dużo łatwiejsza, a smak ma wspaniały. Podawaj ze świeżym masłem, serem pleśniowym, twarogiem i szynką.

Chleb upiekłem w keksówce Wilton. Moim zdaniem to jedna z najlepszych, dostępnych na polskim rynku form do pieczenia. Form Wilton (szczególnie z serii RR) używam już od kilku dobrych lat i niezmiennie jestem zachwycony jestem ich właściwościami - nic do nich praktycznie nie przywiera (wypieki słodkie, ale także mięsa, ryby, warzywa i zapiekanki).








Formy są wykonane z dobrej jakości materiałów - nie odkształcają się nawet po latach używania. Keksówka jest doskonale wyprofilowana - ma spore ranty, za które łatwo się je wyjmuje z piekarnika, bez obawy poparzenia rąk (oczywiście gorącą keksówkę wyjmujemy używając rękawic kuchennych).

Keksówka (oraz pozostałe formy z tej serii) pokryte są specjalną powłoką antyadhezyjną, która sprawia, że wypieki dosłownie same z nich wyskakują. Mycie tych blach to przyjemność :) Wystarczy gąbka, ciepła woda i odrobina płynu. Jeszcze kilka ruchów i blacha jest całkowicie czysta.


Polecam Ci je z całą odpowiedzialnością.
Keksówki możesz kupić w mniamowym sklepie (kliknij). Będą Ci służyć przez wiele lat :)


Składniki na chleb czosnkowy grzegorza (z całymi ząbkami czosnku)

chleb:
40 dag pszennej mąki (najlepiej szymanowskiej)
10 dag pszennej mąki pełnoziarnistej
2 czubate łyżki zarodków pszennych
sok z połowy pomarańczy
4 dag świeżych drożdży (lub opakowanie drożdży suszonych na 1/2 kg mąki)
1 płaska łyżka cukru
1 płaska łyżka soli
1/3 szklanki ciepłego mleka
sok z połowy cytryny
300 ml ciepłej wody (lub trochę mniej lub więcej)
6 łyżek oliwy
1 łyżka mąki kukurydzianej (można ewentualnie pominąć)

nadzienie:
3 główki czosnku
3 łyżki oliwy
2 łyżki octu balsamicznego (można ewentualnie pominąć)
1 czubata łyżka cukru
1/2 łyżeczki soli
świeżo zmielony czarny pieprz

dodatkowo:
oliwa do wysmarowania formy
około 1/2 szklanki pszennej mąki do podsypywania

Przygotowanie dania chleb czosnkowy grzegorza (z całymi ząbkami

... czosnku)

  1. Do dużej miski wsyp drożdże, dodaj cukier, wlej ciepłe mleko, dokładnie wymieszaj, odstaw w ciepłe miejsce na 10 minut, aż drożdże zaczną intensywnie pracować.
  2. Do zaczynu wsyp oba rodzaje mąki oraz zarodki. Wlej sok pomarańczowy i cytrynowy. Wlewaj stopniowo wodę i mieszaj do uzyskania dość luźnego ciasta. Jedną rękę skrop oliwę i zacznij wyrabiać ciasto. Powinno być miękkie i nieco przywierać do dłoni, więc co kilka chwil skrapiaj ją ponownie oliwą, aż do jej wyczerpania.
  3. Wyjmij ciasto z miski i uformuj w kulę. Miskę wysyp mąką, włóż ciasto, przykryj wilgotną ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do wyrośnięcia (do podwojenia objętości) - trwa to około 50-90 minut.
  4. Czas na nadzienie. Podziel czosnek na ząbki. Przełóż je do miseczki i zalej gorącą wodą. Po kilku minutach obierz je ze skóry (dzięki tej metodzie zrobisz to dużo szybciej).
  5. W rondelku zagotuj szklankę wody, włóż czosnek i gotuj do miękkości - w zależności od wielkości ząbków zajmie Ci to od 5 do 10 minut. Ugotowane ząbki odcedź.
  6. Na patelni rozgrzej oliwę, wrzuć czosnek, dodaj ocet balsamiczny, cukier, pieprz, kilka łyżek wody. Gotuj na średnim ogniu cały czas mieszając, aż sos całkowicie odparuje. Ząbki przełóż do miseczki.
  7. Wyrośnięte ciasto przełóż na stolnicę wysypaną mąką. Wyrabiaj je przez 2-3 minuty, często podsypując mąką. Uformuj z ciasta prostokąt o wymiarach około 30 x 40 cm i grubości 1/2 cm. Rozłóż na krótszej połowie ciasta ząbki czosnku. Złóż ciasto na pół. Powtórz czynność. Chleb przełóż do wysmarowanej formy. Posmaruj oliwą i posyp mąką kukurydzianą. Przykryj wilgotną ściereczką i odstaw w ciepłe miejsce do ponownego wyrośnięcia - chleb powinien podwoić swoją objętość. Trwa to około 50-60 minut.
  8. Piekarnik rozgrzej do 200 stopni. Wstaw do niego na dół naczynie z wodą (ja używam płaskiej formy do pieczenia). Wstaw wyrośnięty chleb i piecz przez 40-50 minut, aż skórka będzie rumiana.
  9. Wyjmij z piekarnika, wyjmij z formy i wystudź na kratce.

Składniki chleba:

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Chleb czosnkowy Grzegorza (z całymi ząbkami czosnku) - komentarze

~emmak
~emmak
11.01.2015 20:48
zrobiłam wczoraj i wyszedł genialny :) i tak od wczoraj jem głównie ten chleb z masłem :D pyszności!!!!
miodzianka
miodzianka
23.07.2014 16:49
A ja ma takie pytanie czy te zarodki pszenne są niezastąpione i muszą być dodane ?
Grzegorz, Mniammniam.pl
Grzegorz, Mniammniam.pl
23.07.2014 20:56
Hej Miodzianka :) Zarodki nie są konieczne. Chleb bez nich też będzie obłędny :)
puszka78
puszka78
13.10.2012 10:18
Ja postanowiłem zrobić ten chleb w automacie. Już podczas przygotowywania czosnku wiedziałem że nie bedzie to ten sam chleb co w przepisie. Mimo wszystko chlebek pyszny. Czosnek zmieszał się z ciastem. Zamiast zarodków pszennych dałem słonecznik. Rewelacja.
kodle
kodle
14.03.2012 13:34
Zrobię go w weekend :)
bala10
bala10
7.03.2012 00:09
a co z sokiem z cytryny? --- Grzegorz: dodajemy razem z sokiem pomarańczowym, dziękuję, przepis już uzupełniony
beatap78
beatap78
4.03.2012 14:39
no i go zrobiłam wczoraj - co prawda wziełam tylko główkę czosnku, ale mój ślubny i tak narzekał :( (ten typ tak ma ;)), ale mi bardzo smakuje, następnym razem czosnek zastąpię śliwkami suszonymi, to go pochłonie w całości :)
beatap78
beatap78
2.03.2012 20:27
dzięki za odpowiedź muszę wypróbować koniecznie :)
beatap78
beatap78
2.03.2012 14:26
zaintrygował mnie ten sok z pomarańczy w przepisie, ale nie widzę go potem w wykonaniu, idzie normalnie z wodą do wyrabiania ciasta? Jeśli chleb wyrabiam mikserem (z lenistwa), to mogę od razu dać do ciasta całą oliwę? --- Grzegorz: sok dodajemy przed dodaniem wody, by wiedzieć, ile jej ostatecznie dodać (ale zwykle będzie to właśnie 300 ml). Oczywiście, w przypadku miksera, oliwę można dodać w jednej porcji :)