Bliny ruskie

Bliny ruskie

Sposobów robienia blinów jest, co najmniej kilkanaście. Ten najpopularniejsza w 19 wieku w Rosji książka kucharska autorstwa Eleny Mołohowiec uważała za najlepszy, i chyba się z nią zgadzam.

  
1 5 5 11
2005-03-05

10 min + 4-6 godzin oczekiwania + 30 min smażenie
łatwe
tanie danie
Porcje: 25 blinów

Składniki na bliny ruskie

1,5 szklanki mąki pszennej
3,5 szklanki mąki gryczanej
25 g świeżych drożdży
łyżeczka cukru
2,5 szklanki ciepłej wody
2 szklanki ciepłego mleka
łyżeczka soli
3 jajka
5 dag masła

Przygotowanie dania bliny ruskie

Reklama

Za ciasto trzeba zabrać się 4-6 godzin przed smażeniem blinów. Drożdże rozpuścić w odrobinie ciepłej wody. Całą mąkę pszenną i 2,5 szklanki gryczanej przesiać do dużej miski. Miska powinna być na tyle duża, żeby ciasto mogło spokojnie trzykrotnie powiększyć objętość i przy tym nie rozleźć się po kuchni. Wlać drożdże, wodę i dokładnie wymieszać, żeby nie było grudek. Wyjdzie gładkie, dość gęste ciasto. Miskę przykryć talerzem, potem czystą ścierką i odstawić w ciepłe miejsce. Jeśli w kuchni jest zbyt zimno, a nie chcę się czekać dodatkowych kilka godzin, miskę można postawić na garnek z mocno ciepłą wodą (dno miski nie powinno dotykać wody, a sama woda nie powinna być zbyt gorącą).

Mniej więcej po dwóch godzinach ciasto powinno ładnie urosnąć. Wtedy trzeba wsypać resztę mąki gryczanej, jeszcze raz dokładnie wymieszać i znów odstawić.

Godzinę przed smażeniem mleko mocno podgrzać, żeby prawie się zagotowało, zaparzyć nim ciasto (to znaczy wlać do ciasta, mieszając), dokładnie wymieszać. Wbić jajka, stopione i przestudzone masło, wsypać sól (sól dodaje się na końcu, bo z nią ciasto gorzej rośnie) i jeszcze raz wymieszać. Ciasto powinno być gęstości śmietany.

Po godzinie można smażyć bliny. Teraz ciasta już mieszać nie trzeba, żeby nie opadało za bardzo. Bliny smaży się na niedużych żeliwnych patelniach (20-22 cm średnicy), mogą być teflonowe. Patelnię smaruję się cienko masłem, chochelką nalewa się ciasto tak, żeby pokryło cała patelnie, jak na naleśniki, ale warstwa ciasta musi być grubsza. Smażyć z jednej strony na średnim ogniu, póki spód blina nie będzie swobodnie odstawał od patelni, a na powierzchni nie utworzą się pęcherzyki powietrza, po czym przewrócić i dosmażyć z drugiej strony. Gotowe bliny smaruje się stopionym masłem i kładzie się jeden na drugim. Najlepiej podawać natychmiast, jeśli muszą poczekać, trzeba wstawić do piekarnika nagrzanego do 50-75 stopni. Do blinów podaje się stopione masło, świeżą kwaśną śmietanę, kawior i śledzie w różnych sosach. Można dorzucić kawałki solonego lub wędzonego łososia.Wbrew pozorom, bliny wcale nie są daniem pracochłonnym i trudnym, za to smacznym, tanim i oryginalnym. Wspomniana książka kucharska zalecała takie bliny na śniadania dla służby na prawosławne zapusty, czyli Maślenicę, która w tym roku zaczyna się 7 marca.

Reklama

naleśniki śledzie ciasto na naleśniki gryczanej bliny ruskie drożdże talerzem na zimno kawior ciasto dro ciasto na nale
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.