» Przepisy » Przepisy bezglutenowe » Ciasta i ciasteczka bezglutenowe » Biała Pavlova z truskawkami

Biała Pavlova z truskawkami


  
1 5 5 2
2012-11-27
120 minut
średniołatwe
Porcje: 12
Kuchnia europejska
Biała Pavlova z truskawkami

Słynny, australijski deser, który stanowi torcik bezowy udekorowany bitą śmietaną i świeżymi owocami.
Nazwa deseru pochodzi od nazwiska rosyjskiej primabaleriny Anny Pawłowej – tradycja głosi, że pierwszy raz został przygotowany podczas pobytu tancerki w Perth w 1926 lub 1929 roku przez szefa kuchni hotelu Esplanade. Jednak do autorstwa deseru pretendują także Nowozelandczycy, twierdząc, że przyrządzono go w Wellington podczas tournée Pawłowej w 1926 roku [*].
Na zewnątrz beza jest chrupiąca, a wewnątrz cudownie delikatna, piankowa i lekko ciągliwa. Pavlova jest świetnym pomysłem na wykorzystanie białek pozostałych np. z kruchego ciasta. Do bitej śmietany nie dodaje się cukru, gdyż beza jest dość mocno słodka, ale razem ze śmietaną i owocami tworzy niesamowicie smaczne połączenie. Zamiast truskawek można użyć innych, dowolnych owoców, np. jagód, malin, jeżyn, kiwi, czy owoców z puszki.
To dopiero moje pierwsze podejście do tego deseru, żałuję że tak późno spróbowałam tego cuda, ale wkrótce przygotuję koszyczki bezowe i beziki, gdyż nie wiedziałam, że tak bardzo lubię takie smaki. W moim rankingu najlepszych deserów króluje sernikobrownie, tiramisu i niedawna bajeczna Pavlova :)


Składniki na biała pavlova z truskawkami

Beza:
6 białek
300 g miękkiego cukru
1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
łyżeczka białego octu winnego

Dodatkowo:
400 ml słodkiej śmietanki
2 szklanki truskawek, umytych, bez szypułek i przekrojonych na połówki


Przygotowanie dania biała pavlova z truskawkami

...

Białka ubić na sztywną pianę. Następnie, po jednej łyżce, dodawać cukier (ciągle ubijając). Na koniec dodać mąkę i ocet. Na blasze wyłożonej papierem do pieczenia, formować z masy nieduży okrąg (ok. 22 cm), lekko spłaszczając wierzch.
Przez pierwsze 5 minut piec w 180 st. C (bez termoobiegu), następnie zmniejszyć temp. do 150 st. C i piec jeszcze ok. 1 godzinę i 15 minut. Następnie suszyć bezę ok. 30 minut w uchylonym piekarniku.

Ułożyć bezę na paterze do góry nogami. Ubić śmietankę (bez cukru!), po czym wyłożyć ją na bezę. Zostawić ciasto na jakieś 30 minut (co nie jest konieczne, ale wskazane), następnie udekorować truskawkami. Wstawić do lodówki.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Biała Pavlova z truskawkami - komentarze

~Diego
~Diego
6.01.2013 17:15
Niedawno piekłam Pavlovą. Przepis pobrałam z innej strony, ale właściwie jest taki sam. Przypuszczam, że jedną z przyczyn palenia się bezy może byc źle "wmiksowany" cukier, albo piekarnik zbyt dobrze piecze ;) Cukier do bezy powinien byc nie tyle "miękki" (cokolwiek to oznacza) ale DROBNY. Należy go cierpliwie łyżka po łyżce dosypywac do miksowanych białek, tak, aby każda porcja cukru się rozpuściła. Ubita beza jest sztywna i błyszcząca. Swoją piekłam na środkowym poziomie piekarnika bez termoobiegu. Włożyłam do nagrzanego do 180 stopni piekarnika i zmniejszyłam temperaturę do 150 stopni przed upływem 5 minut, jak tylko beza zaczęła zmieniac kolor. Swoją w trakcie pieczenia przykryłam od góry folią aluminiową (tak, by nie dotykała bezy) i piekłam przez 1,5 godziny. Jeśli Twój piekarnik piecze "zbyt" dobrze możesz obniżyc temperaturę pieczenia do 140 stopni lub mniejszej i nieco wydłużyc czas pieczenia. Powodzenia i nie zniechęcaj się, bo Pavlova jest tego warta :)
dudeek
dudeek
6.01.2013 13:17
Chciałabym spytać,czy ktoś faktycznie upiekł tę bezę w warunkach,jakie są podane w przepisie.Próbowała trzykrotnie i wg mnie się tak nie da.Chodzi o temperaturę 180 stopni i potem 150.Zawsze przepisy z Waszej strony były dobre-ten nie jest-beza się po prostu pali. Proszę w miarę możliwości o prawidłowy przepis. Pozdrawiam