Bardzo chrupiące frytki

  
1 5 5 9
2004-05-08
30 minut
łatwe
Porcje: 4-6
frytki chrupią

Bardzo chrupiące frytki to tajemnica wielu restauracji i knajp z fast foodem. Powinny być chrupiące z zewnątrz i mięciutkie w środku. Jak to zrobić? No dobrze, zdradzę Ci tajemnicę i wszystkie najważniejsze etapy ich przyrządzania. Wszak to doskonały dodatek do wszelkich mięs i ryb!


Składniki na bardzo chrupiące frytki

kilogram ziemniaków

olej - około 2 szklanek

sól

suszony kminek

3 ząbki czosnku w łupinie

Przygotowanie dania bardzo chrupiące frytki

Frytki robić każdy potrafi, ale czy każdy potrafi zrobić je tak, by były chrupkie, że aż lekko trzeszczą w buzi?

Rzecz jest tylko odrobinę bardziej pracochłonna od zwykłego usmażenie frytek, a radości i smakowitości znacznie więcej!

Ziemniaki obieram i kroję na frytki - ja lubię raczej grubsze. Pokrojone frytki płuczę przez dłuższą chwilę pod strumieniem zimnej wody (dzięki temu zostanie wypłukana skrobia, która powoduje, że frytki stają się twarde).

W dużym garnku (lub we frytkownicy, jeśli ktoś ma) rozgrzewam olej, kiedy bardzo gorący, wrzucam do niego ząbek czosnku i porcję frytek - raczej niezbyt dużą tak, by frytki swobodnie pływały w tłuszczu oraz by zbyt dużą jednorazową porcją nie spowodować szybkiego obniżenia temperatury oleju. Smażę frytki 2-3 minuty, aż staną się lekko złociste - wtedy je wyjmuję i dokładnie osączam z oleju. Tak postępuję, aż wszystkie frytki zostaną usmażone (po kilku porcjach, należy wymienić ząbek czosnku tak, by nie zaczął się palić).

Tłuszcz podgrzewam do wyższej temperatury i wrzucam wcześniej podsmażone frytki - teraz można ich wrzucić dużą porcję, smażę na chrupko 4-5 minut.
Po usmażeniu dokładnie osączam z oleju, solę, posypuję dużą porcją kminku i stawiam na stół.

Bardzo smakują z zimnym mlekiem lub kefirem.

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.