Bananowisko

Magdalena Ziarnek   2005-02-03         4   like 14

Bananowisko
Gdzie w bananach są nasiona? Czy są to owoce soczyste czy suche? Czemu bananów nie zrywa się z drzew? - cierpliwy czytelnik już za chwilkę poza odpowiedź na te nurtujące pytania.

Zamierzchłe początki
Niełatwo jest stwierdzić kiedy i gdzie po raz pierwszy w gospodarce człowieka pojawiły się banany. Te nietrwałe owoce, miękkie i w dodatku... pozbawione nasion nie zachowały się w pozostałościach po dawnych cywilizacjach. Najbardziej prawdopodobna teoria głosi jednak, że już 10 tysięcy lat temu ludzie na południowo-wschodnim wybrzeżu Azji wzbogacali swoją dietę kłączami bananowców. I tak to się zaczęło...
Przodkiem wszystkich znanych dzisiaj odmian bananów to bananowiec pochodzący z Półwyspu Malajskiego - Musa acuminata. Za sprawą człowieka dotarł on do Indii i tam, w trochę odmiennych warunkach, powstała z niego hybryda - Musa balbisiana - gatunek o owocach... niejadalnych, ale posiadających nasiona. I właśnie z tej rośliny wyhodowano następnie 300 znanych dziś odmian bananowców.


Dzisiaj już wszyscy przyzwyczaili się do wyglądu i smaku bananów. Niemniej jest to owoc zupełnie niepodobny do wszystkiego, co w naszym klimacie może wyrosnąć.
Owoc bananowca to jagoda, czyli według klasyfikacji botanicznej - owoc soczysty. Tego soku w miąższu bananowym za wiele nie ma, dużo jest natomiast skrobi. Właśnie bogactwo skrobi sprawia, że różne odmiany bananowców stanowią podstawę diety w wielu krajach tropikalnych (roczne spożycie na osobę może wynosić nawet 400 kg owoców!).
A co z nasionami? No właśnie... Banany już dawno wcieliły w życie ideę znaną nam z... "Seksmisji" i rozwijają się na drodze partenokarpii. Co prawda wykształcają na jednym okazie zarówno kwiaty męskie jak i żeńskie, ale owoce rozwijają się bez zapłodnienia. Co w takim razie z kwiatostanem męskim? Hmmm - po prostu usycha, kiedy owoce są już wykształcone. Czasem, w Azji, nierozwinięte pąki kwiatów męskich gotuje się i spożywa jako warzywo. Ot, i wszystko...

Jedzmy banany!
O tym, że z bananów można wyczarować cuda nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Warto jednak wiedzieć, że oprócz niepowtarzalnego smaku banan posiada także duże walory odżywcze. Jest kaloryczny - około 80-100 (a nawet 120) kcal na jeden owoc - co jednym odpowiada, bo można się nim najeść, innych (częściej - inne) natomiast odstrasza. Ale nie trzeba się bać! Banan zawiera dużo skrobi, sporo cukrów, ale też witaminę C i dużo potasu. Jest po prostu nie tylko pyszny i pożywny ale i zdrowy.

Dla dociekliwych
Obiecałam jeszcze kilka słów na temat bananowego "drzewa". Wysoka bananowa "palma" w rzeczywistości jest byliną, a więc wieloletnią rośliną zielną (nie zdrewniałą). Jej pozorny "pień" (tzw. kłodzina) tworzą ciasno zwinięte pochwy liściowe, w środku których przeciska się potężny pęd kwiatonośny, zakończony kwiatostanami męskimi i żeńskimi.

Dodaj komentarz
Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.