» Przepisy » Ciasta i ciastka » Pierniki i pierniczki, wypieki z miodem » Tradycyjny piernik z orzechami

Tradycyjny piernik z orzechami


  
1 5 5 10
1970-01-01
90 minut + kilka dni leżakowania
łatwe
Porcje: 8-12
Kuchnia europejska

Tradycyjny piernik z orzechami

Aromatyczny, silnie korzenny.


Składniki na tradycyjny piernik z orzechami

1 kg mąki pszennej (lub pół na pół pszennej i żytniej)
3 szklanki cukru
1,5 szklanki miodu
szklanka wyłuskanych orzechów włoskich
5 jajek
2 łyżki cukru na karmel
4 łyżeczki przyprawy do pierników
3 płaskie łyżeczki sody oczyszczonej
około pół szklanki mleka
spora szczypta soli
20 dag masła
masło do wysmarowania formy

Przygotowanie dania tradycyjny piernik z orzechami

...

Orzechy przebieram i siekam niezbyt drobno.

Przyrządzam karmel: w zupełnie suchej patelni (nie teflonowej) rozpuszczam 2 łyżki cukru, aż się silnie zrumieni, wlewam 1/4 szklankę wody (ostrożnie! bo może pryskać), mieszam i zagotowuję, zdejmuję z ognia.

Miód, jeśli jest bardzo gęsty lub scukrzony wstawiam do garnka z gorącą wodą i ogrzewam, aż stanie się całkiem płynny.

Masło rozpuszczam i odrobinę studzę.

Do miski przesiewam mąkę, dodaję cukier, karmel, miód, przyprawy, sodę, jajka, mleko, sól i mieszam na jednolita masę. Następnie dodaję rozpuszczone masło, mieszam ponownie.
Ciasto powinno być dość zwarte, jeśli jest bardzo twarde, należy dodać trochę więcej mleka.
Na koniec do masy wrzucam orzechy i mieszam, by równomiernie rozłożyły się w masie.
Ciasto wkładam do ceramicznego lub emaliowanego naczynia, przykrywam ściereczką i wstawiam do lodówki na kilka lub kilkanaście dni.

Dojrzałe ciasto dzielę na 2 części, każdą porcję rozwałkowuję na grubość 3 cm i wkładam do natłuszczonej formy, piekę około 35 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.

Z tego ciasta można również - po rozwałkowaniu na placek o grubości 1 cm - wykrawać pierniczki. Małe pierniczki piecze się około 10 minut w piekarniku o takiej samej temperaturze.

Należy je upiec na kilka dni (4-5) przed pałaszowaniem, po od razu po upieczeniu są twarde i trzeba trochę czasu by skruszały.

Dodatkowe informacje
To jest wersja z orzechami, ale oczywście do ciasta można dodać inne bakalie: rodzynki, migdały, kandyzowaną skórkę pomarańczową lub cytrynową, figi.
Ciasto po upieczeniu i wystudzeniu można przełożyć marmoladą lub powidłami - najlepiej komponują się przetwory ze śliwek i moreli (oczywiście domowe). Słodyczy i elegancji ciastu dodadzą lukier lub polewa czekoladowa.
Małe pierniczki po upieczeniu można polukrować i udekorować bakaliami lub posypkami.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Tradycyjny piernik z orzechami - komentarze

solienna
solienna
11.01.2013 17:52
Nigdy nie robiłam piernika, ale w tym roku postanowiłam zaszaleć i przetestować przepis. Ciasto wyrabiałam w pocie czoła niemiłosiernie długo, dodałam gigantyczną ilość dodatkowej mąki, ale jeszcze się nie zniechęciłam. Kiedy ciastowa kula leżała w lodówce i zaczęła dziwnie rosnąć (miałam wrażenie że może swoją ciastową osobą rozsadzić misę), również się nie zniechęciłam. Gdy po 10 dniach zaczęłam robić wielki piernik i wykrawać małe i okazało się, że jest ich tyle, że nie mam w kuchni miejsca, by ostygły, jeszcze zniechęcenie mnie nie dopadło. Kiedy natomiast gigantyczna (nie przesadzam) ilość małych gwiazdek znalazła się w pudełku i na choince a wielki piernik został przełożony powidłami i pokryty prawdziwą polewą czekoladową i wylądował na stole wigilijnym, zapytałam siebie, czy to możliwe, bym kiedykolwiek myślała o zniechęceniu?:) Pierniczki i piernik były pyszne. Wyszły jakby maślane, tak orzechowe, pachnące i śliczne, że można by się do nich przywiązać! Zrobiłam jeden eksperyment. Ciasto włożyłam do papilotek i upiekłam jak babeczki, by potem wypełnić je konfiturą z pigwy domowej roboty (nieco kwaskową i dobrze komponującą się z piernikową słodką ostrością) i pokryłam cieniutka warstwą lukru. Przepis polecam. Czy zrobię za rok górę pierniczków? Oczywiście!:)
dtj
dtj
5.01.2010 22:11
Kolejne święta kolejny piernik, tym razem jeszcze bardziej zachwycił bo trochę poleżakował sobie, przełożyłam masą kajmakową i powidłami śliwkowymi, polewa desterowa super. Grzegorzu mam tylko pytanie jaki sekret jest z tym karmelem? Jak już udało mi się zrobić rzadki, zostawiłam trochę do wystygnięcia to zacząl się krysztalić więc szybko do piernika no i wyszły mi grudy karmelu w pierniku. Możesz krok po kroku opisać ten skomplikowany proces? Może wody trzeba więcej nie dwie łyżki? [Grzegorz: mi się udało z niewielką ilością wody. ;-) Ale zmodyfikowałem jej ilość na 1/4 szklanki, wtedy z pewnością będzie płynny]
Przylaszczka_blue
Przylaszczka_blue
29.12.2008 20:19
Trzeba pamiętać, żeby ciasto wyjąć z lodówki na tyle wcześniej by osiągnęło temperaturę pokojową. Za pierwszym razem wprost z lodówki ciasto wylądowało w piekarniku i środek po upieczeniu "wypadł" ;) Za drugim razem było już bez wpadki i bardzo smakowicie. Polecam ten piernik.
kiciusia
kiciusia
22.12.2008 21:44
Zrobiłam pierniczki i jestem super zadowolona, jak i domownicy. W końcu znalazłam przepis dla siebie :). Musiałam dodać sporo dodatkowej mąki, ale efekt jak najbardziej pozytywny. Pierniczki szybko miękną, więc nie trzeba czekać tygodniami, wystarczy kilka dni. Co najważniejsze w smaku są rewelacyjne. Polecam i to jak! Wesołych Świąt!
wiedzma78
wiedzma78
17.12.2008 22:10
Przyszła pora na pieczenie... no właśnie, nie za wcześnie? Ile pierniczki mogą leżeć?? [Grzegorz: pierniczki mogą leżeć raczej długi czas (kilka tygodni), ale zwykle nie leżą, bo, że tak powiem, są konsumowane na bieżąco ;-) ]
wiedzma78
wiedzma78
29.11.2008 13:01
właśnie robię ten piernik... i mam kłopot z konsystencją ciasta. Powinnam już włożyć je do lodówki, ale jest chyba zbyt lepkie. Dosypuję mąkę, niewiele to daje, musialabym chyba wpakować tam jeszcze z pół kilo. Co zrobilam nie tak - za duże jajka? za dużo mleka (pół szklanki). Pewnie się nie uda, bo teraz nie da się rozwałkować. A może stwardnieje w lodówce? Nigdy nie robiłam piernika. Dużo pytań:)) [Grzegorz: uda się, czasem trzeba dosypać mąki, bo jajka są większe, mąka bardziej chłonna, ciasto powinno być zwarte, a dodatek mąki może być czasem niezbędny]
dtj
dtj
5.05.2008 20:20
pierwszy raz w życiu wyszło mi ciasto, aż sama byłam zaskoczona jakie pyszne, musiałam chowac i dzielić bo rodzince też bardzo smakował ten piernik.Rzeczywiście lepsze jest jak poleży swoje, a szkoda.Ja bym z wierzchu czymś polała , może ktoś podpowie czym najlepiej,bo jak wspomniałam na ciastach się nie znam
erad
erad
17.12.2007 22:08
Tak sobie myślę,myślę,od rana i nie mogę załapać, czym ten piernik różni się od piernika staropolskiego, dojrzewającego ?Na moje oko wygląda tak samo.To czemu staropolski piecze sie po miesiącu? Pytam ,bo za późno zdecydowałam się na pieczenie tego piernika dojrzewającego.Popełniłam go w piątek,czyli powiedzmy ,że najwcześniej powinnam go upiec na Nowy Rok :( A ja chciałam mieć też piernik na Wigilię ,Czy coś się stanie jak upiekę go po tygodniu dojrzewania? [Grzegorz: będzie smaczny, mimo, że nie będzie tak długo dojrzewać]
agha1
agha1
17.01.2007 13:48
Zrobiłam z tego przepisu małe lukrowane pierniczki - były ozdobą drzewka świątecznego i wigilijnego stołu, pięknie pachniały i tylko znikły w niewyjaśnionych okolicznościach. Wtajemniczeni twierdzą że zostały pożarte. Cudnie pachnące i mięciutkie - wreszcie znalazłam swój przepis na świąteczne pierniczki. Dziękuję i polecam
ganga
ganga
25.12.2004 19:00
to sa proporcje na ogromna ilosc piernika! (robilam trzy keksowki - ciasto wyroslo wysokie). Przelozony powidlami sliwkowymi z polewa czekoladowa, podzielony na mniejsze czesci byl prezntem dla moich francuskich sasiadow. Smakowal wszystkim :-)