» Przepisy » Ciasta i ciastka » Ciasta kruche i półkruche » Podkamieniec, zwany również plackiem spod kamienia

Podkamieniec, zwany również plackiem spod kamienia


  
1 5 5 15
2010-04-18
1,5 godziny z pieczeniem
łatwe
Porcje: duuuużo
Kuchnia europejska
Podkamieniec, zwany również plackiem spod kamienia

To ciasto ma długą historię. Pierwsze wzmianki o nim, pochodzą z początku XX wieku. Jest to ciasto regionalne, lecz niestety już zapomniane. A szkoda, bo jest bardzo smaczne.


Składniki na podkamieniec, zwany również plackiem spod kamienia

Składniki na ciasto:

• 560 – 600 g gęstej śmietany (nie mniej jak 18%)
• Ok. 800 g mąki
• 2 łyżeczki sody
• 1 żółtko
• ¾ szklanki cukru (można zamienić na cukier puder)
• 1,5 łyżki kakao

Do przełożenia:

• 1000ml śmietany gęstej ( ideałem była by śmietana „od baby”, tłusta i bardzo gęsta. Ja użyłam śmietany 22%)
• 3/4 – 1 szklanki cukru pudru
• Sok z ½ cytryny


Przygotowanie dania podkamieniec, zwany również plackiem spod

... kamienia

Przygotować 2 (a najlepiej 3) foremki 24 x 36 i wyłożyć papierem do pieczenia (pieczemy dwa placki na raz, przy użyciu termoobiegu)

Do miski wlać śmietanę, dodać żółtko i wymieszać dokładnie z cukrem. Mąkę wymieszać z sodą i wsypać do śmietany. Zagnieść miękkie i elastyczne ciasto (jak na pierogi), dosypując w razie potrzeby mąkę.

Ciasto podzielić na 4 równe części. Do jednej z części dodać kakao i zagnieść.
Tę ciemną część ciasta, podzielić na trzy części.
Otrzymamy 3 białe (duże) części i 3 kakaowe (małe) części, z których zrobimy trzy blaty ciasta.
Jedną białą część lekko rozwałkować, położyć na niej lekko rozpłaszczoną kakaową część . Założyć brzegi jasnego ciasta na ciemne, tak aby ciemne ciasto pozostało przykryte w jasnym (nie musi być równo). Teraz rozwałkować do wymiaru foremki w której będą się piekły.
I tak po kolei robimy z każdym z trzech blatów.
Ciasto można piec na większej blaszce i po upieczeniu wyciąć trzy równej wielkości blaty a odcięte brzegi pokruszyć. Okruszki posłużą do dekoracji wierzchu ciasta.
Blaty pieczemy w temperaturze ok. 170 stopni (termoobieg) przez ok. 30 minut.

W czasie jak będą się piekły dwa pierwsze blaty, należy przygotować śmietanę.
Śmietanę wymieszać z cukrem i sokiem z cytryny. Odłożyć z tego ok. 1 szklankę, którą damy później na wierzch ciasta.

Wyjąć blaty z piekarnika i na pierwszy z nich (taki gorący) wyłożyć połowę śmietany i od razu przykryć drugim, gorącym blatem na który wykładamy drugą część śmietany. I na koniec układamy trzeci, też gorący blat. Na wierzch ciasta ułożyć deseczkę wielkości blatów, którą należy obciążyć kamieniami (stąd nazwa ciasta – podkamieniec). Oczywiście , nie użyłam kamieni, ale 4 kilogramowe torebki z mąką czy cukrem.
Ciasto odstawić na co najmniej 12 godzin w chłodne miejsce (raczej nie lodówka, w której jest za zimno). Jeżeli nie mamy takiego miejsca, to zostawić ciasto na ok. 6 godzin i dopiero wtedy wstawić do lodówki na kolejne godziny (cały czas powinno być obciążone).
Po tym czasie możemy sprawdzić czy ciasto zrobiło się już miękkie. Jeżeli tak, to zdejmujemy obciążenie i na wierzch ciasta dajemy pozostawioną szklankę śmietany i posypujemy np. okruchami z odciętego ciasta czy posiekanymi orzechami.
Można również nie dawać śmietany na wierzch, lecz zrobić polewę czekoladową.






Ciasto w trakcie wałkowania, trochę się zbiega. Wystarczy odrobina cierpliwości i otrzymamy pożądany rozmiar. Możemy również nie przykładać się do rozmiaru i upiec takie niezbyt równe, a odcięte resztki ciasta posłużą nam do dekoracji wierzchu

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Podkamieniec, zwany również plackiem spod kamienia - komentarze

~Marzena
~Marzena
13.03.2023 21:26
Bardzo ciekawy przepis :-)
~Gość
~Gość
28.04.2017 20:15
Witam! Podczas pieczenia tego cuda, które pachniało mi już ze zdjęcia napotkałam na problemy. O dziwo, nikt o nich nie pisze. Litr śmietany? Wylewa się z ciasta na tacę, z tacy na stół itd . Przyciśnięty ? Leci w dół szerokim strumieniem. A ciasto pozostaje suche. Macie na to radę? Co ja źle zrobiłam?
Krystyna9
Krystyna9
2.05.2017 22:07
Całe ciasto składamy w formie w której się piekło a śmietana musi być bardzo gęsta. Może wtedy coś na boki wycieknie, ale z blaszki nie wyleje się na pewno.
~Gość
~Gość
5.11.2016 01:47
Czy smietane nalezy ubic na sztywno przed polozeniem na ciasto??
Krystyna9
Krystyna9
10.11.2016 21:44
piszę, że należy wymieszać z cukrem a nie ubić. Ubijając kwaśną tłustą smietanę to bardzo szybko masło słodkie się zrobi
~Króliczek
~Króliczek
3.04.2015 18:47
Bardzo fajny przepis , polecam !
~goska
~goska
25.11.2014 22:31
zanim drugie ciasto sie upiecze to pierwsze wystygnie.A pisze,ze smarowac smietana gorace i przylozyc gorace,wiec jak to zrobic
Krystyna9
Krystyna9
26.11.2014 09:26
nic nie wystygnie. Pieczemy w termoobiegu dwa blaty na raz. Na drugi gorący blat dajemy smietanę i czekamy aż trzeci sie upiecze i takim gorącym przykrywamy śmietanę.
janie
janie
20.04.2010 18:58
Wow, a "technologia" to mi, jak nic, wygląda na "Ciepane" Lidqi - zresztą moje ulubione. Tego tez spróbuję (jak tylko trochę schudnę) hmm, niebawem.
Krystyna9
Krystyna9
19.04.2010 12:17
Fakt, opis może i skomplikowany, ale samo wykonanie jest naprawdę szybkie. Tylko to oczekiwanie ......... :)
Krystyna9
Krystyna9
19.04.2010 12:14
Fakt, opis może i skomplikowany, ale samo wykonanie jest naprawdę szybkie. Tylko to oczekiwanie ......... :)
Bilcia
Bilcia
19.04.2010 11:01
Składników mało a opis troszkę skomplikowany - jestem bardzo zaintrygowana tym ciastem na pewno spróbuję:)
kajka40
kajka40
18.04.2010 23:53
Może i nie , ale gdyby nie sposób wałkowania placków ,to mój przepis na śmietanowca ma te same składniki....widocznie to już był skrócony przepis :-)) na '' podkamieniec ""
Krystyna9
Krystyna9
18.04.2010 20:14
Nie jest to "marcinek". Już ciasto różni się składnikami (w "marcinku" jest dodatek tłuszczu typu margaryna), a i technologia wykonania jest zupełnie inna .
kajka40
kajka40
18.04.2010 14:37
Ooo! ja znam to ciasto , jako Marcinek lub śmietanowiec :-)), tylko bez dodatku kakao. Robiła je moja babcia i bardzo je lubię, polecam.Robię je czasem w wersji " skróconej", tzn. układam warstwę herbatników '' Petit Beurre ", na to śmietana, na to znowu herbatniki itd.na ostatnią warstwę śmietany kruszę herbatniki, zawijam blachę w torbę foliową szczelnie i chowam na 24h do lodówki- to jest najtrudniejsze :-))Aha, do śmietany dodaję 3-4 krople aromatu migdałowego, bo mi tak smakuje.