» Przepisy » Potrawy mączne » Pierogi i uszka » Pierożki drożdżowe takie śliczne i pyszne danie.

Pierożki drożdżowe takie śliczne i pyszne danie.


1 5 5 10
2004-05-08
60 minut
łatwe
Porcje: 4-6
Kuchnia europejska

Pierożki drożdżowe takie śliczne i pyszne danie.


Przepis na pierożki drożdżowe: pyszne, chrupiące, o wyjątkowym aromacie. Proste w wykonaniu. Doskonałe na gorąco, na zimno, a nawet po odgrzaniu.


Składniki na pierożki drożdżowe takie śliczne i pyszne danie.

ciasto:
pół kilograma mąki przedniej jakości
torebka drożdży instant
3 "czubate" łyżki oliwy extra vergine
znaczna łyżeczka soli
ciepła woda - około szklanki
żółtko

farsz:
kilogram kiszonej kapusty
garść albo dwie, albo jeszcze lepiej trzy suszonych grzybów
dwie średniej wielkości cebule
sól
pieprz
oliwa albo jeszcze lepiej olej lniany
przyprawa maggi
łyżka tartej bułki

Przygotowanie dania pierożki drożdżowe takie śliczne i pyszne danie.

...

Ciasto zaczynam od wyrobienia mąki z solą, drożdżami i wodą - wody dodaje tyle, by otrzymać ciasto o średniej twardości - tak by plastycznie układało się pod rękoma. Kiedy ciasto dobrze wyrobione, gładkie dodaję do niego oliwę i znowu wyrabiam, aż ciasto wchłonie całą oliwę i będzie błyszczące i doskonale nie łączące się ze stolnicą. Teraz ciasto ląduje w misce, miska jest nakryta ściereczką i odstawiona w ciepłe miejsce.

Czas na farsz.
Najpierw grzyby - zalewam je wrzątkiem, odstawiam na kilka chwil i potem gotuję do miękkości - to znaczy, kiedy będą na tyle miękkie na ile grzyby suszone mogą być miękkie.

Grzyby odcedzam, zaś w wodzie, w której się gotowały będę gotować kapustę - dzięki temu farsz będzie bardzo aromatyczny smakiem grzybów. Potem kapusta - najlepsza taka, co już kiszona z marchewką i dużą ilością kminku - warto w sklepie zajrzeć do kilku beczek i wybrać właśnie taką, a potem ją spróbować!

Jeśli bardzo kwaśna, przelewam ją kilka razy wodą na sitku. Jeśli zaś kwaśna w sam raz, a powinna być zdecydowanie kwaśna, ładuję ją do garnka, zalewam wodą od grzybów, tak by przykryła kapustę i gotuję do średniej miękkości na dużym ogniu - powinna być chrupiąca ,a nie rozgotowana! W trakcie gotowania należy dodać kilka razy wody. Kapustę odcedzam i dość mocno po wystygnięciu odciskam. Kapustę kroję na małe kawałki - tak, tak, nie mielę ale kroję - nadzienie będzie wtedy miało zdecydowany smak i różnorodną fakturę - w całej pełni objawi swoje bogactwo klimatu wigilijnego.

Grzyby kroję na bardzo drobne paseczki i dodaję do pokrojonej kapusty. Na oliwie lub na oleju lnianym [ma doskonały aromat, należy jednak kupując go, dokładnie go sprawdzić, bardzo dużo bowiem podróbek się zdarza] podsmażam do ślicznego zeszklenia bardzo drobniutko posiekane cebule.

Kiedy cebula prawie przezroczysta, dodaję kapustę z grzybami, tartą bułkę, sól, pieprz i maggi. Całość smażę na dużym ogniu, cały czas mieszając przez kilka minut - by smaki się dokładnie odkryły.

Teraz farsz przekładam do miski, uklepuję i odstawiam do wystygnięcia - dzięki temu będzie go łatwiej pakować do pierożków.

W tej chwili ciasto z całą pewnością a będzie wyrośnięte.
Dzielę je na kilka mniejszych porcji i rozwałkuję każdą na placek o grubości mniej więcej pół centymetra [trzeba podsypywać dużo mąki, bowiem ciasto lubi się lepić wałka i stołu].

Placki kroje na kwadraty o wielkości 10 cm na 10 cm, na każdy taki kwadrat nakładam naprawdę słuszną porcję farszu. Brzegi kwadratu zwilżam wodą i je sklejam. Dla piękności brzegi pierogów dekoruję, naciskając je widelcem. Pierogi smaruję z jednej strony rozbełtanym żółtkiem i układam na blasze [oczywiście stroną z żółtkiem do góry]. Pierogi piekę w temperaturze 180 stopni przez około 15 minut - powinny być cudownie złote na wierzchu.

Doskonałe na gorąco, na zimno, po odgrzaniu. Są po prostu zawsze doskonałe!

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Pierożki drożdżowe takie śliczne i pyszne danie. - komentarze

Ludka
Ludka
21.06.2009 15:18
Fantastyczne pierożki, choć mój farsz był tylko z kapustą i grzybami
gedyk
gedyk
6.01.2008 15:27
fantastyczne pierożki! Robilamje ostatnio ze zubozonymi wariantami farszu - samym kapustnym i kapustno-pieczrkowym, Nie tak aromatyczne jak wersja oryginalna, ale tez pyszne. Jak sie ktoregos razu okazalo, do ciasta zamiast oliwy mozna dodac i olej :) Doskonale takze odgrzewane na patelni! Acha, w podanym przepisie jest zdecydowanie za malo farszu jak na te ilosc ciasta. Moze dlatego, ze wole jak nadzienia jest naprawde duzo?
DOROTKA
DOROTKA
25.07.2007 14:45
proszę o radę jak odgrzewać drożdżowe pierożki ?????? [Grzegorz: kilka minut w piekarniku nagrzanym do 150 stopni]
Ziarenko
Ziarenko
23.12.2003 21:21
U mnie takich pierożków się nie je na wigilię i dlatego zrobiłam je dzisiaj. Pyszne! Ilość ciasta i farszu w sam raz - trochę farszu mi zabrakło, ale to dlatego, że podjadałam w trakcie. Bardzo aromatyczny! A do tego barszczyk do picia.... Kilka uratowanych przed pożarciem pierożków zamroziłam. Bardzo fajny przepis!
kokosanka
kokosanka
6.09.2003 10:35
Moja ciotka spod Wilna na Wigilię przygotowywała podobne pierogi. Różnica polega na tym, że gdy pierożki są już sklejone, nie smaruje się ich żółtkiem, tylko smaży na dość głębokim oleju. Powinny ładnie zbrązowieć. Spróbujcie, czas smażenia (i "siłę ognia") należy dobrać "na oko", według własnych upodobań.
Karola
Karola
26.08.2003 21:33
Mam pytanie a propos samego ciasta drożdżowego... A mianowicie czy po zagnieceniu pierogów powinno ono jeszcze wyrosnąć czy też odrazu wrzucać je do piekarnika... i czy piekarnik powinien być uprzednio nagrzany??? Bowiem babka drożdżowa wychodzi mi zawsze... natomiast cokolwiek drożdżowego z nadzieniem... nie... robi się z tego maca..:/ tak samo było z teoretycznie niezawodnego przepisu na ciasto na pizzę...:/ Proszę o radę... [Zapraszam do zadania pytania na forum - Markos]
Netka
Netka
13.02.2003 15:35
Wyszły mi raczej bułeczki niż pierożki. Ciasto identyczne jak w przepisie na pizze - zawsze się udaje. Moje siedziały w piekarniku ok 25 minut. Pyszniutkie! Polecam!!!
Jutta
Jutta
23.12.2002 13:01
Z tymi pierożkami jest jeden problem - za szybko znikają ! A farszu musze zrobić 2 razy wiecej - dosmakowywany przez wszystkich zniknał zanim włożyłam go do pierożków ! Cudowne, pachnące ... wspaniała niespodzianka dla znajomych :)
nutinka
nutinka
19.12.2002 22:52
Pierożki przepyszne, robiłam dwa razy, ale z innym farszem. Samo ciasto dokładnie takie, jakie być powinno. Wkrótce znowu się skuszę.
Karola
Karola
2.07.2002 22:50
No, ja zawsze kapustę z grzybami mielę a następnie podsmażam jeszcze na patelni i dopiero nakładam do pierogów:)))... Wtedy smak równomiernie się rozkłada po całym farszu i wiem, ze nie natknę się na ciągnące się nitki kapuchy albo na kawał grzyba... Poza tym... kapustę ze wszystkimi przyprawami gotuję ładnych parę godzin (właściwie to trochę kapusty zawsze odkładam robiąc bigos...). Wszystko nabiera wtedy niesamowitego aromatu. Fakt, znacznie zmniejsza wtedy swoją objętość ale uwierzcie... warto:)))