» Przepisy » Przepisy według głównych składników » Kiszona kapusta » Kwaśnica - góralska zupa na wędzonych żeberkach - najlepszy przepis

Kwaśnica - góralska zupa na wędzonych żeberkach - najlepszy przepis


  
1 5 5 2
2018-01-11
ok. 2 i 1/2 godziny
łatwe
Porcje: 4-6
Kuchnia europejska
Kwaśnica - góralska zupa na wędzonych żeberkach - najlepszy przepis

Jeżeli lubisz spędzać urlop w górach, na pewno nie raz spotkałaś się z kwaśnicą. To pyszna zupa góralska, którą przygotowuje się z kiszonej kapusty i wieprzowiny z dodatkiem suszonych grzybów. Teraz nie musisz już jechać w nasze góry, aby zjeść taką super zupę. Z tym sprawdzonym przepisem tradycyjnym na kwaśnicę możesz zrobić sama w domu :)


Składniki na kwaśnica - góralska zupa na wędzonych żeberkach - najlepszy przepis tradycyjny

8 szklanek wody (2 litry)
50 dag ziemniaków
40 dag kiszonej kapusty
40 dag surowych żeberek
20 dag wędzonych żeberek
30 dag wędzonego boczku (surowego lub parzonego)
3 ząbki czosnku
3 suszone grzyby
1 i 1/2 łyżki suszonego majeranku
1 łyżka soli
1 płaska łyżeczka kminku
3 ziela angielskie
3 liście laurowe
świeżo mielony czarny pieprz

Przygotowanie dania kwaśnica - góralska zupa na wędzonych żeberkach

... - najlepszy przepis tradycyjny

  1. Surowe żeberka umyj i osusz. Pokrój na kawałki z 1 żeberkiem. Włóż do dużego garnka i zalej wodą. Dodaj sól i zagotuj. Łyżką cedzakową usuń szumy. Zmniejsz ogień i gotuj 40-45 minut pod przykryciem.
  2. Wędzone żeberka pokrój na kawałki z jednym żeberkiem. Boczek pokrój w kostkę.
  3. Ziemniaki obierz, pokrój w kostkę i przełóż do miski z zimną wodą, aby nie ściemniały.
  4. Kapustę kiszoną odciśnij z nadmiaru soku i posiekaj.
  5. Żeberka i boczek dodaj do wywaru z surowych żeberek.
  6. Dodaj ziele angielskie, liście laurowe, czosnek i suszone grzyby. Dopraw świeżo mielonym czarnym pieprzem, majerankiem i kminkiem. Wymieszaj i gotuj pod przykryciem ok. 20-25 minut.
  7. Dodaj ziemniaki i gotuj pod przykryciem kolejne 20 minut.
  8. Dodaj kapustę kiszoną. Wymieszaj i gotuj 30-35 minut, aż kapusta będzie miękka.
  9. Podawaj na gorąco.


Aby Twoja kwaśnica była przepyszna, pamiętaj, aby użyć dobrych składników. Najważniejsza jest kapusta kiszona. Właśnie kiszona, a nie kwaszona. Kwasznie polega na sztucznym i szybkim kiszeniu. Z dodatkiem różnych chemicznych składników powstaje kapusta kwaszona, która nie jest ani kwaśna, ani smaczna. A do tego może wywołać nie pożądane skutki uboczne w układzie pokarmowym. Unikaj jej jak ognia.

Kapusta kiszona to prawdziwa skarbnica zdrowia :) Taka kapusta to cenne źródło witamin z grupy B, C, A, E, K oraz magnezu, fosforu, wapnia i potasu. Znajdziesz w niej także błonnik, który przyspiesza metabolizm i zapewnia sytość. A dzięki niemu łatwiej jest utrzymać prawidłową wagę ciała :)

Możliwe, że zastanawiasz się, czy kwaśnica to nie to samo co znany i lubiany kapuśniak. Otóż do kapuśniaka dodaje się marchewkę, a w kwaśnicy prym wiedzie kwaśny smak kapusty kiszonej. I to jest zasadnicza różnica między tymi dwiema zupami.

W tej kwaśnicy głównym składnikiem jest oczywiście kapusta kiszona. Zupa gotowana jest na wywarze z żeberek surowych i wędzonych. Znajdziesz tu także wędzony boczek i delikatny grzybowy aromat. Swoją robotę robią tu też przyprawy jak kminek, majeranek, pieprz, ziarenka ziela angielskiego, liście laurowe... Wszystko razem tworzy absolutnie przepyszną zupę prosto z gór. Sekretem kwaśnicy jest to, że nawet jak postoi jeden czy dwa dni, to będzie jeszcze lepsza :)

Przepis tradycyjny na kwaśnicę nie jest skomplikowany, choć zajmuje chwilę. Większość czasu to gotowanie i dokładanie po kolei różnych składników. Jednak czasu gotowania należy przestrzegać, aby kwaśnica była po prostu przepyszna :)

Kwaśnica to przepyszna góralska zupa, która może gości na Twoim stole bez względu na okazję. Smak i aromat kwaśnicy na pewno przypadnie do gustu Twojej rodzine :)

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Kwaśnica - góralska zupa na wędzonych żeberkach - najlepszy przepis tradycyjny - komentarze

~lucyna drozdz
~lucyna drozdz
10.08.2023 17:18
kwasnica, nie zawiera ani jednej nitki kapusty kiszonej.Kwasnica ma przede wszystkim sok z kiszonej kapusty, dolewa sie go do ugotowanego miesa(rowniez wedzonego)Pozadane grule, w roznej wersji)
~Bogna
~Bogna
12.01.2018 21:14
Nie ma różnicy między kapustą kiszoną i kwaszoną - to synonimy. Różnią się natomiast produkty. Uczciwa kapusta kiszona (kwaszona) jest z użyciem tylko soli i naturalnych przypraw przy udziale bakterii kwasu mlekowego (lactobacillus), a fałszowana jest sztucznie zakwaszana. A kwaśnicę od kapuśniaku różni to, że ta pierwsza jest robiona praktycznie na samym soku spod kapusty (bez kapusty). Jest jeszcze wersja tej zupy z kwaśną śmietaną, zwana w Beskidzie Śląskim kapustnicą.