Kwas chlebowy

  
1 5 4 13
2007-09-20
25 minut + kilka dni oczekiwania
bardzo łatwe
tanie danie
Porcje: 12-16
Przepis znajduje się w kategoriach: Napoje Kuchnia polska Przepisy Grzegorza

Jest zdrowy, orzeźwiający i świetnie gasi pragnienie. Dobry latem, pyszny zimą. Przy prawdzimym, domowym kwasie chlebowym chowa się każda cola i oranżada!

Składniki

25 dag czerstwego żytniego chleba razowego (pyszny jest kwas na chlebie litewskim z kminkiem)
2 dag drożdży
4 litry wody
1 cytryna
1 i 1/2 szklanki cukru
4 rodzynki

Przepis

  1. Chleb do przygotowania kwasu musi być całkowicie naturalny - czyli upieczony na zakwasie bez żadnych chemicznych dodatków.
  2. Czerstwy chleb pokrój na kromki, ułóż na blasze i wstaw do nagrzanego piekarnika do 180 stopni na 3-5 minut, aż nabierze głębokiego, brązowego koloru i będzie lekko przypalony na brzegach.
  3. Chleb przełóż do dużego naczynia, zalej wrzącą wodą, odstaw na kilka godzin. Całkowicie wystudzony płyn przecedź przez kilka warstw gazy, dodaj cukier, roztarte z cukrem droższe oraz wyciśnięty sok z cytryny. Dokładnie wymieszaj, odstaw na 24 godziny w temperaturze pokojowej.
  4. Kwas przelej do butelek, do każdej włóż po rodzynce, butelki zamknij i wstaw do chłodnego pomieszczenia. Jest dobry już 2-3 dniach. Można go przechowywać przez kilka tygodni w szczelnie zamkniętych butelkach.

Dodatkowe informacje
Kwas możesz przyrządzić także z dodatkiem mięty (1/2 łyżeczki suszonych liści na 4 litry wody) lub kminku (1 łyżeczka całych ziaren na 4 litry wody) dodanych do chleba razem z wrzącą wodą.
Kwas będzie miał głęboki, ciemny kolor oraz ciekawą nutę smakową, jeśli część cukru skarmelizujesz i w takiej formie dodasz go do przecedzonego płynu.
chleb kwas zakwasie czerstwego warstw chleb na zakwasie do chleba chleb żytni chleb m
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Reklama