Krajanka piernikowa


  
1 5 5 2
2003-01-03
ok. 120 min. + krótki oddech
średniołatwe
Porcje: dużo
Kuchnia europejska

Krajanka piernikowa

Przepis od babci Sabiny


Składniki na krajanka piernikowa

1 kg. mąki
1 pudełko miodu sztucznego(1/2 kg)
3 całe jajka
1 szklanka drobnego cukru
5 dag tłuszczu ( olej, margaryna)
1 łyżka z małym czubkiem sody oczyszczanej
1 torebka przyprawy do pierników

Przygotowanie dania krajanka piernikowa

...

Mąkę wysypać na stolnicę, rozpuścić miód i ciepły lać do mąki, mieszając wsypać przyprawę do pierników i sodę, rozpuszczony tłuszcz, cukier, jajka, mieszać, wyrobić. Kawałki ciasta tego samego dnia kulać na grubość palca i wałeczki układać na wysmarowanej tłuszczem blasze, nie używając mąki ani przy kulaniu ani do blach. Piec w temp. 150 - 160 C ok. 12 - 13 minut. Wierzch wałeczków nie może być spieczony, raczej miękki. Zaraz po wyjęciu z pieca, jeszcze gorące na blasze kroić w romby ostrym nożem. Jeszcze świeże, ale twarde pierniczki podzielć na dwie części, jedną połowę wsypać do miski wmaliowanej i polać lukrem.
Lukier
30 dag kryształu zalać 1/2 szk. zimnej wody, nakryć i rondelek postawić na kuchni w ciepłym miejscu - nie na ogniu! Gdy cukier się rozpuści postawić rondelek na ogniu, nakryć i gotować ( niezbyt długo). Nalać nieco syropu na łyżkę, jeśli po spadających ktoplach reszta syropu z łyżki wyciągnie się w długą nić, naczynie zdjąć z ognia, wlać na lukier 1 łyżeczkę zimnej wody i lukier przestudzić do ok. 60 C. Dodać 4-5 kropli zapach migdałowego, syrop mieszać łyżką aż zacznie się mącić, wówczas polać nim pierniczki na misce i szybko a uważnie mieszać ręką, zabierając syrop z dna miski.
Na kuchni postawić drugą partię cukru na syrop a pierniczki z miski przełożyć na stolnicę - zanim drugą połowę pierniczków się polukruje, na pierwszych powinien lukier obeschnąć. Zlepione rozdzielić. Potem polukrować drugą połowę pierniczków. Przechowywać w puszkach lub zamykanych pudłach. Mogą leżeć w nich nawet kilka miesięcy.
Uwaga! Gdy lukier zacznie sie perlić (zabulgoce) wlać 1 łyżeczkę 6% octu.

Przepis pochodzi od babici mojej koleżanki Wery. Są to pierniczki mojego dzieciństwa. Smak ich czuję do dziś.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Krajanka piernikowa - komentarze

~MOM
~MOM
12.12.2012 21:30
PRZREPYSZNE!::up: DZIEKI! TEGO SZUKALAM!!!
pafnuca
pafnuca
22.11.2010 15:53
Bardzo dziękuję za ten przepis bo "przekopałam" wszystko w poszukiwaniu właśnie tych pierniczków.Sa BOSKIE !!!.Nie bójcie się lukru bo właśnie on nadaje niepowtarzalny smak tej krajance,a myślę,ze w okresie świat kilka kalorii więcej nikomu nie zaszkodzi.