Przepisy kulinarne - pierwszy raz na MniamMniam.pl? - zajrzyj, co dobrego dla Ciebie mamy | załóż i aktywuj konto | przypominanie hasła
login: hasło:

Przepisy MniamMniam.pl - strona główna
przepisy kulinarne szkoła gotowania artykuły społeczność forum


Udostępnij Garnek pełen mięsa
Garnek pełen mięsa

Grzegorz Ostrowski

Garnek pełen mięsa

Nie wiem, czy to będzie dobry artykuł. Jestem szalenie rozkojarzony, kiedy zaczynam pisać. Może więc lepiej nie czytaj dalej i od razu przejdź do przepisów, to właśnie za ich sprawą moje myśli latają tu i ówdzie.
Z kuchni bowiem dochodzą aromaty pieczonego mięsa i doprawdy nie mogę się skoncentrować. Zapach jest bowiem obezwładniający - miesza się w nim mnóstwo bardzo "gęstych" nut - przypieczonej nad ogniem cebuli, upieczonego czosnku, kilku rodzajów mięs dojrzewających długo pod przykryciem w niezbyt wysokiej temperaturze. Co ważne, to wszystko tak pachnie cudnie, chociaż do przygotowania nie użyłem odrobiny tłuszczu. Właśnie testuję mój nowy nabytek - garnek rzymski i po kilku razach jestem nim coraz bardziej zachwycony. A, że jest zima, śnieg trzyma, mróz nie puszcza, to do garnka wkładam mięs rodzajów kilka...



Z pewną taką nieśmiałością podchodziłem do tego naczynia. Zmasowany atak reklam, któremu jesteśmy poddawani każdego dnia z wszystkich stron każe bowiem być czujnym wobec każdej "rewelacyjnej" nowości przecież. Większość z tych koniecznie nam potrzebnych przedmiotów, które zmienią/ulepszą/zrewolucjonizują nasze życie i oszczędzą mnóstwo czasu to pierwszej wody ściema i najnormalniejsze wciskanie kitu. Tak więc do garnka rzymskiego podchodziłem jak do nastroszonego jeża (a garnek podarowałami mi Karolina, dzięki której zacząłem baczniejszą uwagę zwracać na to i owo w celu pewnej redukcji, ale o tym za jakiś czas). Ale każdy jeż w końcu zwija się w kulkę i da się pogłaskać.

Garnka nie głaskałem, przeczytałem natomiast instrukcję. Do jego użycia przekonało mnie kilka rzeczy: po pierwsze to, że ów garnek wcale nie oszczędza czasu, a wręcz przeciwnie, przygotowanie w nim potraw wymaga więcej czasu i odrobiny zachodu (naczynie przed pieczeniem trzeba wymoczyć w wodzie przez kilkanaście minut, trzeba się z nim delikatnie obchodzić, nie można go myć detergentami i w ogóle jest delikatny). Po drugie: po dłuższym używaniu zmienia kolor, a po około 100 pieczeniach trzeba go dodatkowo wygrzać. Po trzecie: można w nim piec bez użycia tłuszczu. Czyż to nie zachęcające? Dzięki takim właśnie naczyniom możemy celebrować gotowanie, dając odpoczywać wszelkim robotom, mikrofalówkom, ołenom i innym super ultra szybkim maszynom. Bo długie gotowanie i pieczenie to jest proces, który wydobywa z mięsa, ryb i warzyw to co najlepsze: głęboki smak i delikatną strukturę. A jeśli zrobimy to w zamkniętym naczyniu, bez dodatku tłuszczu (no, może jednak z minimalnym dodatkiem dla smaku i zdrowia, w końcu w tłuszczach rozpuszczają się witaminy) to otrzymamy danie nie tylko smaczne, ale zdrowe i pożywne. Co przecież nie jest nieważne. A co jest ważne? A ów tłuszcz, którego możemy wcale nie używać (chociaż się przyznam bez bicia, bez odrobinki oliwy, czy masła ghee raz na jakiś czas jednak nie umiem wyobrazić sobie życia).

W garnku można przyrządzać przede wszystkim mięso, ryby, warzywa. Możemy upiec chleb i zapiec zapiekankę. W zasadzie to jest takie żaroodporne naczynie, z tym, że "oddychające" - podczas pieczenia ze ścianek garnka wydobywa się para wodna, która sprawia, że zawartość po częście się w nie gotuje. Bo potrawy w nim przygotowane w odróżnieniu od zwykłych zamykanych garnków czy brytfann tudzież gęsiarek są subtelniejsze.

Przygotowałem kilka potraw według przepisów załączonych do instrukcji. I powiem Ci, że były bardzo w porządku. Potem wyrzuciłem instrukcję i zacząłem eksperymentować, pamiętając jednak o ogólnych zasadach używania garnka (moczeniu, zimnym piekarniku, etc.). A, że zima jest, mróz trzyma, mróz nie puszcza, do garnka wkładałem przede wszystkim mięs rodzajów wiele...
Lubię smak pieczonego mięsa z chrupką skórką i soczystym wnętrzem (nie znam chyba nikogo, kto nie lubi), tak więc mięso przed włożeniem do garnka opalałem palnikiem lub przysmażałem na suchej, teflonowej patelni. Opalanie okazało się zabiegiem dającym intensywniejszy aromat, a smażenie na suchej patelni dało więcej dymu. Ostateczny efekt jest bardzo podobny, jednak ze wskazaniem na palnik.

Ultrasoczyste kawałki, hiperdietetyczne otrzymałem zaś blanszując wcześniej mięso w bulionie lub wrzątku przez 2-3 minuty. A bez względu na sposób wstępnej obróbki każdy kawałek wcześniej wymoczyłem w solance lub zostawiłem nasolony przez kilka godzin.

Do garnka można wkładać wszystkie rodzaje mięsa. Doprawimy je nie tylko solą i pieprzem, ale także innymi przyprawami. Słowiański smak uzyskamy za pomocą ziaren jałowca, ziela angielskiego, liści laurowych, kminku, cebuli i czosnku. Smak śródziemiomorza to tymianek, oregano, bazylia i rozmaryn. W klimat dalekowschodni zabiorą nas kolendra, chilli, anyż, goździki, imbir. Smak Gangesu poczujemy używając garam masali, kozieradki, kurkumy, cynamonu i asafetydy. Przypraw dodamy nieco więcej niż do mięsa pieczonego w piekarniku bez przykrycia, bowiem z powodu nie dodawania tłuszczu oraz technologii przygotowania w garnku, ich smak i aromat będzie nieco mniej intensywny.

Producent garnka w swoich przepisach zaleca piec mięso w temperaturze od 200 do nawet 300 stopni. Ja nie lubię takich temperatur. Wolę jakieś 160, maksymalnie 180 stopni przy półtora lub nawet dwukrotnie dłuższym czasie pieczenia. Mięso pieczone dłużej, w niższej temperaturze jest dużo delikatniejsze i bardziej soczyste. Jako, że czas pieczenia jest dużo dłuższy, do garnka wlewam trochę wody, bo wilgoci w ściankach przy takim sposobie może nie wystarczyć. Polecam takie właśnie takie temperatury i czasy pieczenia w garnku rzymski, bo efekty są doprawdy zachwycające i nie jest to kiciarski slogan reklamowy, ale prawdziwa, smakowita prawda.

Uff, czas pieczenia dobiegł końca. Jeszcze kilka minut dłużej, a resztki skoncentrowanych myśli uleciałby hen, hen daleczko z aromatem żeberek, karkówki i golonki (przecież zima jest i mróz trzyma, więc można pozwolić sobie na mały kawałeczek). Może to składne nie jest za bardzo, co napisałem (trudno, doprawdy trudno trzymać myśli na wodzy, kiedy nozdrza atakują zapachy dochodzące z piekarnika), niemniej jednak mam nadzieję, że skorzystasz z moich rad i upieczesz coś w rzymskim garnku, który wcale NIE zaoszczędzi Ci czasu, a nawet przeciwnie. Ale efekt jest tego wart!

Przepisy na pełny garnek:
Rzymski garnek pełen pieczonego mięsa w sam raz na zimne dni
Rzymski garnek pełen pikantnych udek o owocowym aromacie
Rzymski garnek pełen golonek w musztardzie
Rzymski garnek pełen mięsa i kiszonej kapusty
Rzymski garnek pełen dużych kawałków karkówki, cebuli i czosnku
Rzymski garnek pełen piersi kurczaka





Twój nick:


MniamMniam.pl zastrzega sobie prawo do redakcji zamieszczanych opinii. Nie ingeruje jednak nigdy w ich treść merytoryczną. Opinie nie powiązane merytorycznie z treścią przepisu mogą być nie zamieszczone. Opinie są zamieszczane zgodnie z zasadami serwisu.
Twoja opinia będzie widoczna wkrótce po akceptacji przez MniamMniam.pl


Auguratrix | 2.03.2010 14:13
Garnek rzymski to cudowny wynalazek. Mięso w nim upieczone ma zupełnie inny smak. Nie próbowałam piec w nim w niskich temperaturach, ale może teraz się skuszę? (:

irumina | 25.02.2010 13:59
Garnek rzymski kupiłam w sklepie na mniammniamie rok temu. Eksperymentuję w każdy wolny dzień. Kuszę gości aromatem. Polecam kaczkę na kapuście kiszonej - rewelacyjna. W sobotę robiłam udka, bardz, bardzo pyszne, a teraz spróbuję karkóweczki. Polecam każdemu.

margonik | 10.02.2010 10:41
Witamy w klubie miłośników rzymskiego garnka! :-)
Pyszne są z niego mięsa, ale pyszne są też ziemniaki pieczone z boczkiem. Ja jestem nim zachwycona, mój mąż jest zachwycony tym, co z niego wychodzi, a nasi znajomi już przymierzają się do jego kupna.




Garnek pełen mięsa Garnek pełen mięsa





A A A

Wpisz słowo:

 
szukanie zaawansowane

MniamMniamowa Społeczność
Autorskie Strony
Galerie zdjęć
Forum
Teraz robimy...
Znalezione
Najnowsze przepisy
Najnowsze opinie
Dołącz do nas >>
przepisy
Chleb domowy
Ciasta
Desery
Dodatki do dań
Domowe wędliny
Drinki
Dziczyzna
Na grillu
i w kociołku
Makarony
Małe danka
Nalewki
Napoje
Pizza
Przetwory
Ptactwo
Ryby
Sałaty
Surówki
Sosy
Warzywa
Wieprzowina
Wołowina i cielęcina
Zupy
Pomysły na prezenty
Potrawy regionalne
Na biwaku
Klasyka domowa
Kuchnia polska
Światowe potrawy
Przepisy znanych
Kuchnie świata:

PROMOCJA DNIA!
Szkoła gotowania
Skuteczne techniki
Zaczynamy!
Przyprawy
Egzotyczne produkty
Zagadkowa strona
Pyszne artykuły
Smaczne wywiady
Kuchnia polska
Kuchnie świata
Herbata
Porównania produktów
Nowości rynkowe


Sklep
Manufaktura Smaku

Słodkie przetwory domowe | Pikantne pasty i tapenady oraz ghee | Przyprawy najwyższej jakości >>

Akcesoria kuchenne

Deski | Kubki | Pojemniki >>

Noże i ostrzałki

Noże Fiskars | Noże ceramiczne | Noże japońskie kute >>

Jadalnia

Szkło | Ceramika | Porcelana >>

Gotowanie

Czajniki | Garnki do gotowania na parze | Szybkowary >>

Pieczenie

Brytfanny | Tortownice | Foremki >>

Grille i kociołki oraz akcesoria

Grille stacjonarne i kociołki żeliwne | Grille przenośne | Akcesoria grillowe >>

Smażenie

Patelnie | Woki | Patelnie Fissler >>

Przyprawy

Octy balsamiczne | Oleje | Sosy >>

Kuchnie narodowe

Kuchnia meksykańska | Kuchnia japońska | Kuchnia tajska >>

Przetwory i produkty ekologiczne

Konfitury | Oliwki | Domowe przetwory >>

Przekąski

Orientalne | Europejskie | Meksykańskie

Słodycze

Ciastka | Ręcznie robiona czekolada | Czekolada do picia >>

Kawa i Herbata

Kawa | Herbaty czarne | Herbaty zielone

Sprzęt AGD

Drobny sprzęt agd >>

Fartuchy torby ściereczki i różności

Torby | Fartuchy | Serwety i ściereczki >>

Do Ogrodu

Sekatory jednoręczne | Sekatory dwuręczne | Nożyce do trawy i żywopłotu >>

Książki

Kulinarne | Obyczajowe >>






Warmińska Chata nad Stawem zaprasza na spokojne wczasy na wsi
Polecamy:

    Sklep z artykułami spożywczymi i agd
    Sprawdzone przepisy kulinarne
    Twój cudowny ogród ogrodniczka.pl
    Sklep z przyprawami cynamonki.pl
    Porady prawne prawomocne.pl
    Przepisy kulinarne
    Agroturystyka na Warmii
   - zaprasza Chata nad Stawem

    Emerytura









MniamMniam.pl
O nas Recenzje serwisu Reklama Zasady korzystania z MniamMniam.pl Kontakt
Copyright by © MniamMniam.pl
Twój cudowny ogród ogrodniczka.pl