Domowy paprykarz


  
1 5 5 4
2017-07-24
Przygotowanie ok. 60 minut
łatwe
Porcje: 3 słoiczki
Kuchnia europejska
Domowy paprykarz

Czy wiesz, że pomysł na paprykarz powstał w latach 60. ubiegłego wieku? Polscy marynarze, którzy przemierzali oceany na statkach będących także chłodniami, rozsmakowali się w podobnej potrawie. Nazywała się ona "czop-czop" i serwowano ją w krajach Afryki Zachodniej. Ten zacny pomysł zabrali ze sobą do kraju i pod koniec lat 60. pierwsze paprykarze trafiły do sklepów.

Paprykarz jest bardzo lubiany i często kupowany przez Polaków. Ale zamiast kupować gotową puszkę, pyszny domowy paprykarz możesz zrobić sama :) Dzięki temu będziesz wiedziała, co się w nim znajduje. Sama wybierzesz w sklepie produkty i doprawisz tak, jak lubisz. No i taki domowy paprykarz nie będzie zawierał żadnych chemicznych składników, polepszaczy smaku i innych substancji, których już same nazwy mogą przyprawić o ból głowy.

Przygotowanie domowego paprykarza wcale nie jest takie trudne. Jeżeli będziesz postępować dokładnie jak w tym przepisie, na pewno wszystko Ci się uda. A Twój paprykarz będzie znakomity :)

Ten domowy paprykarz składa się z wędzonej makreli, brązowego ryżu, młodych warzyw i oczywiście doprawiony jest słodką i ostrą papryką. Nie zabrakło w nim rzecz jasna pomidorowego posmaku :) Domowy paprykarz możesz podać ze świeżym chrupiącym pieczywem lub z tostami. Na śniadanie będzie super, ale sprawdzi się także na kolację. Przechowuj go w słoiczkach w lodówce, a świeżość zachowa przez kilka dni.

Za taki domowy paprykarz można oddać królestwo... Bo jest taki dobry, taki zdrowy i tak cudownie pomarańczowy :) Krótko mówiąc, to paprykarz na tak :) Sprawdź ten prosty przepis na paprykarz w domowym wydaniu :)


Składniki na domowy paprykarz

1 makrela wędzona
100 g ryżu brązowego (1 torebka)
1 cebula
1 marchewka
1 pietruszka
1 słoiczek koncentratu pomidorowego (210 ml)
100 ml wody
2 łyżki oleju z pestek winogron (możesz zastąpić innym roślinnym)
1 łyżeczka papryki czerwonej
1 łyżeczka papryki wędzonej
1 łyżeczka suszonego czosnku
sól
świeżo mielony czarny pieprz

Przygotowanie dania domowy paprykarz

...

  1. Ryż ugotuj.
  2. Makrelę obierz ze skóry i usuń ości. Rybę rozdrobnij widelcem.
  3. Cebulę pokrój w kostkę. Marchewkę i pietruszkę obierz i zetrzyj na tarce. Do koncentratu pomidorowego dodaj wodę i wymieszaj.
  4. Na patelni rozgrzej olej. Smaż na nim cebulę, aż się zeszkli. Dodaj marchewkę i pietruszkę. Smaż około 5 minut. Często mieszaj.
  5. Dodaj rozwodniony koncentrat pomidorowy i wymieszaj. Dopraw solą, pieprzem, obiema paprykami i suszonym czosnkiem. Patelnię przykryj i duś, aż warzywa będą miękkie.
  6. Patelnię zdejmij z ognia. Dodaj ryż i makrelę. Dokładnie wymieszaj.
  7. Gotowy paprykarz przełóż do słoiczków.
  8. Podawaj na śniadanie lub kolację z ulubionym pieczywem




Domowy paprykarz
 - etap 1

Domowy paprykarz to super smakowite smarowidło do chleba. Świetnie smakuje z pełnoziarnistymi kromkami lub ciepłymi grzankami. Dzięki temu sprawdzonemu przepisowi paprykarz możesz przygotować własnoręcznie :)



Zdjęcia i pomysł Kamila Dąbrowska

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Domowy paprykarz - komentarze

~lucyna
~lucyna
5.08.2018 13:57
Robiłam ten paprykarz wiele razy. Jest pyszny ale zamiast makreli dodaję tuńczyka z puszki, smakuje zdecydowanie lepiej. Tuńczyk może być w oleju, który wykorzystuję do duszenia warzyw. Polecam
~Jaro Leniwiec
~Jaro Leniwiec
29.01.2018 21:35
Współczesny paprykarz w niczym nie przypomina mi tego kultowego z lat '80-tych dlatego opracowałem własną wersję przydatną szczególnie dla rozwodników tak samo leniwych jak ja. Oto przepis: Weź puszkę ryby w sosie pomidorowym i zawartość wrzuć z sosem do miski w której musi się jeszcze zmieścić ryż. Zawartość potraktuj widelcem zmieniając ryby w breję, dodaj soli, pieprzu i ostrej papryki w proszku, wedle smaku i uznania. Jednocześnie gotuj torebkę ryżu, dodając do tego trochę włoszczyzny suszonej - to cudowny wynalazek dla facetów, nie trzeba bawić się w obieranie, krojenie etc. kupuje się torebkę zawsze dostępnej w szafce włoszczyzny, i do zupy i do mięcha i do ryb. Kiedy ryż jest miękki odłów warzywa z wywaru i dołóż do rybnej brei, do tego dodaj ryż i wymieszaj. Dla bardziej zaawansowanych: dobrze jest zeszklić trochę cebulki i z tłuszczykiem dodać do potrawy. Mi to smakuje, czego i Wam życzę :)
~Gość
~Gość
27.01.2018 14:06
Przepyszny, zrobiłam pierwszy raz i palce lizać😊
allure7
allure7
27.09.2017 10:45
robiłam kolejny raz. Przepyszny...