» Przepisy » Mięso » Wieprzowina » Bigos staropolski

Bigos staropolski


  
1 5 5 29
2003-11-05
4 dni
łatwe
Porcje: duży szeroki rondel
Kuchnia europejska
Bigos staropolski

Tym różni się ten staropolski od innych, że mięso „źwierzyny” powinno w nim być (ja tu sobie poradziłam marynując mięso wołowe „na dziko”). To po pierwsze; po drugie: mięso i wędliny powinny być najlepszego gatunku (to nie ma być przegląd tygodnia) a wagowo powinno ich być znacznie więcej niż kapusty; i po trzecie: nie da się go zrobić z dnia na dzień – 4 dni to minimum.



Składniki na bigos staropolski

1 kg kapusty kiszonej
0,5 kg kapusty zwykłej białej
1 kg wołowiny na pieczeń
30 dag mięsa wieprzowego od szynki
30 dag boczku wędzonego raczej chudego
30 dag kiełbasy cienkiej dobrego gatunku
10 dag słoniny
3 dag grzybów suszonych
10 dag śliwek suszonych
pół szklanki czerwonego wytrawnego wina
2 cebule
1 malutka puszka koncentratu pomidorowego (70 g)
sól, pieprz, mielona ostra papryka
majeranek
szczypta cukru
2 łyżki mąki
2 łyżki masła

Marynata do mięsa:
1 szklanka czerwonego wytrawnego wina
4 ziarenka ziela angielskiego
4 ziarenka czarnego pieprzu
1 mały listek laurowy
na czubek łyżeczki imbiru
4 ziarenka jałowca
1 posiekana drobno cebula
2 ząbki czosnku


Przygotowanie dania bigos staropolski

...

Pierwszy dzień:
30 dag mięsa wołowego pokroić w kostkę.
Zagotować wszystkie składniki marynaty, gorącą marynatą zalać pokrojone mięso. Po ostygnięciu włożyć do lodówki na 24 godziny.
Drugi dzień:
Mięso wraz z marynatą, przełożyć do rondla, przykryć pokrywką i dusić do miękkości (ok. 1 godziny).
Stopić na drobne skwarki słoninę. Podzielić na 2 części i przełożyć do 2 rondlów.
Pokroić w kostkę pozostałe mięso wołowe (70 dag), lekko posolić, wrzucić do pierwszego rondla ze słoniną. Krótko obsmażyć ze wszystkich stron na dużym ogniu, podlać niedużą ilością wody, zmniejszyć ogień, przykryć pokrywką i dusić do miękkości (ok. 2 godzin). W miarę potrzeby uzupełniać wodę.
Pokroić w kostkę wieprzowinę, podobnie jak wołowinę lekko posolić, wrzucić do drugiego rondla ze słoniną. Krótko obsmażyć ze wszystkich stron na dużym ogniu, podlać niedużą ilością wody, zmniejszyć ogień, przykryć pokrywką i dusić do miękkości (ok. 1 godziny). W miarę potrzeby uzupełniać wodę.

Wypłukać grzyby, zalać niezbyt dużą ilością ciepłej wody, gotować do miękkości (ok. 20-30 minut). Odcedzić, nie wylewać wywaru (!), grzyby pokroić w paski.
W czasie kiedy mięso się dusi, przygotować kapustę.
Białą zwykłą kapustę poszatkować, zalać niewielką ilością gorącej wody, lekko osolić, gotować do miękkości, ok. 30 minut.
Kiszoną kapustę lekko odcisnąć, ewentualnie posiekać (ale niezbyt drobno), również zalać niewielką ilością gorącej wody, gotować do miękkości, ok. 30 minut.
Śliwki pokroić w paski; jeżeli są bardzo wysuszone, to najpierw trzeba je namoczyć w gorącej wodzie.
Teraz nadszedł czas łączenia.
Do dużego, szerokiego rondla przełożyć obie kapusty, odciskając wodę. Wymieszać.
Dodać mięso ze wszystkich trzech rondli, razem z wytworzonymi sosami, dodać śliwki oraz grzyby i wywar z grzybów.
Całość dokładnie wymieszać, przyprawić lekko solą, pieprzem, papryką, majerankiem, szczyptą cukru. Nie trzeba śpieszyć się z doprawianiem, smaki muszą się poprzegryzać. Dolać ok. pół szklanki czerwonego wina. Dusić na małym ogniu ok. pół godziny.
I w tym dniu to już koniec. Bigos ma spokojnie wystygnąć pod przykryciem. Kiedy będzie już zimny przełożyć do lodówki.

Trzeci dzień:
Bigos podgrzać i dusić na małym ogniu.
Boczek pokroić w kostkę i smażyć na patelni; nie potrzeba dodatkowego tłuszczu, bo ten wytopi się po chwili z boczku.
Obraną ze skórki kiełbasę pokroić w kostkę, dorzucić do boczku, przesmażyć razem do zrumienienia. Łyżką cedzakową przełożyć boczek i kiełbasę do bigosu, zostawiając tłuszcz.
Cebule obrać i posiekać w kostkę. Wrzucić na wytopiony z boczku tłuszcz, zeszklić, po czym razem z tłuszczem przełożyć do bigosu. Dołożyć koncentrat pomidorowy.
Dokładnie wymieszać. Pozostawić pod przykryciem do wystygnięcia, po czym znów przełożyć do lodówki.

Czwarty dzień:
Bigos podgrzać.
Stopić na patelni 2 łyżki masła, dodać 2 łyżki mąki, zrobić rumianą zasmażkę, przełożyć do bigosu, dokładnie wymieszać i podgrzewać ok. 20 minut.
Sprawdzić smak, ewentualnie jeszcze doprawić. Niech wystygnie.
I wreszcie bigos jest gotowy.


Najczęściej jest podawany z chlebem bądź z ziemniakami. Dodatek koncentratu pomidorowego to już nie staropolski pomysł (oni raczej nie dysponowali pomidorami, a tym bardziej koncentratem) ale moja modyfikacja; bardzo ten dodatek podnosi smak bigosu.

Autopromocja marki własnej MniamMniam.pl

Ocena:
Komentarze są zamieszczane zgodnie z zasadami ich publikacji.

Bigos staropolski - komentarze

~leszek
~leszek
11.04.2019 16:58
zgadzam się z przedstawionymi, głównymi zasadami wyrobu bigosu - jednak uważam, że minimum czasu wykonania to 5 dni; pocieszające, że nie jestem jedynym "ortodoksą" w przygotowaniu bigosu. w moim przypadku, przed połączeniem - surową kapustę gotuję z żeberkami (których mięso po rozdrobnieniu dodaję do bigosu), a kiszoną kapustę gotuję z pokrojoną gotowaną golonką; ponadto dodaję do bigosu kilka zmielonych orzechów włoskich, a pod koniec łyżkę tartego chrzanu - zapewniam wszystkich, że warto
Frasob
Frasob
12.04.2017 22:14
Zrobiłam ten bigos już dawno, ale nic nie napisałam... Jest przepyszny, całej rodzince smakował! Bardzo dziękuję za przepis. Pozdrawiam:-)
scoina
scoina
5.12.2015 21:32
Znowu go zrobiłam i żałuję, że dopiero teraz :) Jest najlepszy na świecie, wszyscy za nim szaleją. Rozszedł się w 2 dni. Gdyby tylko nie było przy nim tyle roboty!
~leszek
~leszek
11.04.2019 16:39
trzeba zrobić 3-4 razy więcej - robota prawie ta sama, a dłużej można się cieszyć jej efektami
~basia
~basia
25.02.2015 15:03
jest bardzo dobry poniewaz moja mama w ten sposob gotowala, i sama teraz w ten sposob gotuje co kiedys moja mama gotowala jest bardzo pyszny.
miodzianka
miodzianka
29.07.2014 20:56
Bigos zapowiada się na bogato,na świąteczne przyjęcie trzeba będzie obowiązkowo zrobić.
scoina
scoina
10.12.2012 15:55
Bigos robiłam w zeszłym roku, cała rodzina go wchłonęła w jeden dzień :D w dodatku nie udało się przyrządzić go do końca, zniknął trzeciego dnia :) w tym roku znowu go zrobię i może się uda go uchować przez 4 dni :D
makaku07
makaku07
11.01.2012 16:49
To mój pierwszy w życiu Bigos. Mój Mąż który nie przepada za bigosem, ten zjadł ze smakiem.:) aż myślałam że sobie żartuje że mu smakuje ale o dziwo naprawbe mu smakował. Warto tyle dni czekać na taki efekt poezji smaku.
isiapatysia
isiapatysia
21.12.2011 09:59
Bardzo dziękuję za ten przepis :) To pierwszy bigos jaki gotowałam w życiu i wyszedł rewelacyjny! Nie dodałam zasmażki ale za to dodałam dwa razy tyle grzybów bo uwielbiam je w bigosie. Efekt końcowy jest wyśmienity. Dobrze, że ugotowałam z podwójnej porcji, nie muszę się martwić czy dotrwa do Świąt ;-)
Liz_Benet
Liz_Benet
25.05.2011 12:56
To mój pierwszy w życiu bigos który zrobiłam samodzielnie. Ku mojemu zaskoczeniu to najlepszy bigos jaki jadłam w życiu :-) a jestem ogromną fanką bigosu. Dla tego przepisu wykupiłam abonament mniamowicza!
czepio
czepio
21.09.2010 15:33
Doskonały przepis, od siebie dodałem tylko szczyptę czubrzycy zielonej i garść żurawiny suszonej. Z garnka zniknął w 3 dni, szybciej niż został ugotowany :-)!!!
maridanka
maridanka
5.05.2010 15:29
Bigos zrobiłam na parapetówkę. Wszystkim gościom bardzo smakował. Lepszego chyba nie jadłam (mamo - wybacz.. :o))
ika33
ika33
31.12.2009 00:00
...trzeci dzień... czyli już prawie,prawie :-) szczerze to ja już bym go zjadła (co zresztą robię bezustannie pod pozorem "próbowania" smaku ;-) ) ale wytrzymam i "dorobię" go do końca, bowiem to już drugi raz z tym przepisem i wiem, że naprawdę warto czekać i zrobić wszystko !!! ...ale jak powstrzymać pozostałych domowników, znów dziś zwabionych do kuchni tym urzekającym zapachem?!?!!?
megan_31
megan_31
29.12.2009 21:05
To pierwszy bigos, jaki robiłam w życiu i wiem, że nie sięgne juz raczej po inne przepisy. Ten JEST REWELACYJNY!!! Domownicy i goście zajadali się i wychwalali pod niebiosa. Podwoiłam proporcje z przepisu i liczyłam, że zostanie mi cos na Sylwestra, tymczasem dzisiaj zniknęły resztki... Wspaniały przepis, dziękuje!
cream3
cream3
23.12.2009 18:40
Bigos pierwsza klasa. Jak lubię mocno kwaśny a ten taki nie jest to i tak przebił wszystki do tej pory jedzone. WYŚMIENITY !!!
eboloczko
eboloczko
20.12.2009 14:50
Moim zdaniem najlepszy jest bigos, jak się lekko obsmaży wszelkie rodzaje mięska, poddusi warzywa, zmiesza wszystko razem i zostawi na długie godziny gotowania. W życiu, never ever nie używam słodkiej kapusty, bo lubię na ostro :)
irenka444
irenka444
13.02.2009 20:17
bardzo dobry bigosik, dla wytrawnych smakoszy
mmaaj
mmaaj
19.12.2008 09:30
Bigosik jest wyśmienity. Zrobiłam wszystko zgodnie z przepisem i nie zrezygnowałam z zasmażki, faktycznie wieńczy dzieło. Polecam wielbicielom bigosu i tym którzy jadają go rzadko. Raz w roku można trochę czasu poświęcić. PYCHOTKA!!!
darsyk
darsyk
20.09.2008 15:13
Bigosik przedni, najlepszy dla mnie był drugiego dnia. Następnym razem chyba na tym poprzestanę ;)
anetta1515
anetta1515
27.11.2007 22:56
Pychotka moja babcia robila podobny a ja nigdy nie mialam przepisu dziekuje....
frogini
frogini
19.07.2007 23:29
uwielbiam bigos, więc do jego gotowania kupiłam dwunastolitrowy gar:) i było warto, bo bigos z przepisu Jotki to prawdziwe niebo w gębie - mogę jeść kilka razy dziennie;)
tutssi
tutssi
24.01.2007 15:17
Nie wyroznie sie zbytnio od pozostalych, dodajac swoja opinie i wychwalajac Twoj bigos w nieboglosy. Przepyszny:)!!! Uraczylam nim cala swoja rodzinke i teraz juz dopytuja, kiedy znow ich zaprosze na to cudo:) Dziekuje!
tEjOt
tEjOt
29.12.2006 06:51
Pychhhhhha! Zrobiliśmy prawie dokładanie jak w przepisie. Warto zachować oryginalne proporcje (i w wcale nie jest za dużo mięsa). Bigos na stałe wszedł do naszego menu;) Polecam gorąco;))
kazzia
kazzia
25.12.2006 20:50
Bosssssssssssssssski! Tyle powiem. Moje dziecko, które nie tyka bigosu, od dobrych trzech dni konsumuje go na śniadanie, obiad i kolację!
sylwina
sylwina
6.11.2006 16:12
Robiłam ten bigos już dwa razy i właśnie szykuję się na kolejny. Jest wyjątkowy smaczny. Moim gościom, którzy go jedli również bardzo smakował.
darekmaciek
darekmaciek
18.12.2005 16:38
Jotka! Bigos jest the best!!! Proponuję zamiast cukru dodać go w innej postaci, tj. jako karmel. Znakomicie doskonali smak.
mamas
mamas
2.11.2005 20:22
Bigos to tradycyjna w moim domu potrawa na Wszystkich Świętych (sycąca, szybka do podania rodzinie po powrocie z cmentarza). Zainspirowana przepisem postanowiłam w tym roku solidnie "przyłożyć się" i sprawdzić czy jest różnica. Otóż jest!! Bigos wyszedł jak poemat!.Musiałam odganiać rodzinę, żeby nie wyjadła wszystkiego przed Świętem! Naprawdę warto było zastawić kuchnię dziesięcioma (chyba!) garami :)). Polecam wszystkim. PS: Zasmażki nie dodałam.
Ellen
Ellen
9.11.2004 19:33
Bigos jest wyśmienity. Zrobiłam prawie dokładnie według przepisu, zrezygnowałam jedynie z wieńczącej dzieło zasmażki. Pomimo to samkował doskonale. Warto czekać aż cztery długie dni. Pozdrawiam
kwidzinska
kwidzinska
9.04.2004 07:48
Bigos jest SuperEkstra, tak smaczego bigosu nie jadlam jeszcze nigdy. Dziekuje za przepis.